İstanbul’da yapılacak üçüncü havalimanının ilk etabı için toplam altı bankadan 4.5 milyar euro kredi sağlandı. Böylece Cumhuriyet tarihinin en büyük kredisine imza atılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla düzenlenen törende, 90 milyon yolcu kapasiteli ve üç adet kuzey–güney pistini kapsayan birinci etap yatırımları için Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank ile İGA arasında 16 yıl vadeli finansman kredisi imzalandı.

İlk aşamada 6 milyar euroluk yatırımın hedeflendiği havalimanında yatırımların 4.5 milyar euroluk kısmının krediyle, yatırım tutarının yüzde 25’inin öz kaynaklardan karşılanacağı belirtildi.

Havalimanının birinci etabın 2018 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

 SEKTÖRÜN PROJE FİNANSMANI TAAHHÜTLERİ 300 MİLYARI AŞTI

Konuya ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün proje finansmanı taahhütlerinin İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı projesinin finansmanı ile birlikte 300 milyar TL’ye ulaştığını söyledi.

cumhuriyet tarihinin en buyuk kredisi2018 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE AÇILACAK! 

Aydın, açıklamayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ile düzenlenen üçüncü havalimanının ilk etabının finansmanı için düzenlenen imza töreninde yaptı.  Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir 3. Havalimanı‘nın 2018 yılının ilk çeyreğinde açılacağını söyledi.

KKTC Su Temini Projesi’nin açılış töreninde soruları yanıtlayan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Kredinin yüzde 70’ini kamu, yüzde 30’unu yerli bankalar sağladı. Bu bizim için son derece gurur verici. Cumhuriyet tarihinin en büyük kredisine Türk bankaları imza attı” demişti.

0