2.75 TL’ye inen dolar yeniden 2.90 TL’nin üzerine çıktı. Peki dolar bundan sonra nasıl bir seyir izler?

Seçim sonuçlarının ardından 2.75 TL seviyelerine kadar inen doların ateşi yeniden yükseldi. Tek parti hükümetinin yarattığı iyimser hava ABD’den gelen açıklamalarla bir anda tersine döndü.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık ayında faiz artırma ihtimalini kuvvetlendiren açıklamalarla dolar, seçim öncesi seviyesinin de üzerine çıktı. ,

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “ABD’de açıklanan tarımdışı istihdam verisi piyasadaki fiyatlamaları tam anlamıyla değiştirdi. Veri öncesi 97 seviyelerindeki dolar endeksi 100 seviyesine yaklaştı. Piyasa Aralık ihtimali artık fiyatlara yüzde 70-80 civarında yansıdı diyebiliriz” dedi. Fed’in faiz artırımına başlaması Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden para çıkışına neden olabileceği endişeleri, bu ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor.

Peki kurlarda yükseliş devam edecek mi yoksa yeniden düşüşe mi geçecek?

MİLYON DOLARLIK SORU 

İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, Dünya Gazetesi’nde yayınlanan yazısında bu soruya “milyon dolarlık soru” olarak adlandırdı.

Gürleyen yazısında şunlara dikkat çekti: “Gelelim milyon dolarlık soruya.. Piyasalardaki satış dalgası bir boğa tuzağı mı yoksa ayı kapanı mı?  Yatırımcılar gerilemeleri fırsat bilip pozisyonlarını artırmalı mı, yoksa karlarını (zararlarını) realize edip Türkiye varlıklarında pozisyonlarını azaltmalı mı?

Bu sorunun cevabı Fed faiz dalgasının boyutuna ve ekonomi yönetiminin atacağı adımlara bağlı olarak belirlenecek.Yurtdışında önümüzdeki  hafta açıklanacak ABD perakende satışları (beklenti yüzde 0,3) verisi ve Fed başkanlarının (Evans, Dudley, Lacker) konuşmaları  bu konuda bize ilk ipuçlarını verecek.

Yurtiçinde ise gözler Ankara kulislerinde olacak.  Dışarıdan gelecek dalganın büyüklüğüne bağlı olarak Ak Parti yönetiminden piyasa dostu reformların uygulanacağına dair mesajlar görebiliriz.”

4