Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları’ kitabının yazarı John Perkins, dünyayı dev şirketlerin yönettiğini, devlet başkanlarının da büyük şirketlerin desteğiyle seçilebildiğini söyledi.

‘BİR Ekonomik Tetikçinin İtirafları’ kitabının yazarı John Perkins, MCT Danışmanlık tarafından 19’ncusu düzenlenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “ABD dünyayı soyuyor. Dünya içinde bulunduğu krizi fırsata çevirebilir. Bunun için de kadın liderlere ihtiyacımız var” dedi. Büyük bir kriz yaşayan dünyanın, ölüm ekonomisinden yaşam ekonomisine geçiş yapması gerektiğini söyleyen John Perkins, büyük bir kriz yaşayan dünyanın, bir devrim dönemi içinde bulunduğunu belirtti.

ABD DÜNYAYI SOYUYOR
Tarım ve sanayi devriminden sonra daha etkili bir şekilde ‘bilinç devriminin’ yaşandığı bir dönemde olunduğunu dile getiren Perkins şunları söyledi: “Dünya içinde bulunduğu krizi fırsata çevirebilir. ABD, dünya nüfusunun yüzde 5’ini oluşturuyor. Kaynakların ise yüzde 30’unu tüketiyor. ABD dünyayı soyuyor. Artık bu ölüm ekonomisinden hayat ekonomisine geçmeliyiz. Ölüm ekonomisinden hayat ekonomisine geçmek için kadın liderlere
ihtiyacımız var.”

ŞİRKETLER YÖNETİYOR
‘Ekonomik tetikçiyken’ kaynakları olan ve gelişmekte olan ülkeleri tespit ettiklerini ifade eden Perkins, “Bu ülkelere gönderilmek üzere Dünya Bankası’ndan kredi çekip paraları istediğimiz şirketlere gönderirdik. Bu ülkeler borç batağına girdi. Türkiye de aynı şeyi yaşadı, kriz ve devalüasyon oldu. Sonra özelleştirmeler yapıldı ve ülkenin kaynakları satıldı. Sonuçta şirketler dünyayı yönetiyor. Devlet başkanları büyük şirketlerin desteği olmadan seçilemez” dedi. Başbakan Erdoğan’ın faiz lobisi söylemi hakında da açıklamalarda bulunan Perkins “Dünyada bu tip faliyetlerde bulunan oluşumlar var. Ancak Türkiye’de faliyetlerde bulundular mı bilmiyorum” dedi.

ekonomik-tetikcinin-itiraf‘GEZİ’, BEYAZ YAKANIN İSYANI
OCCUPY Wall Street (Wall Street’i İşgal et) hareketinin fikir babalarından Charles Eisenstein ise zirvede yaptığı konuşmada, Gezi Parkı ve Wall Street hareketlerinin beyaz yakalıların isyanı olduğuna dikkat çekti. Krizden devrimle çıkılabileceğini söyleyen Eisenstein, “Gezi Parkı ve Wall Street hareketleri, dayatılan dünya düzenine karşı beyaz yakalıların isyanıdır. Biz daha fazla AVM ya da daha fazla çevre katliamı istemiyoruz gibi taleplerini bu hareketlerle dile getirdiler. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülke olarak lanse edilen ABD’ye benzemeye çalışıyor ama artık bu dayatmalara karşı çıkmalıyız.

Ölümcül bir para sistemi ve rekabet var. Parayı odağımızdan uzaklaştırıp, devrime ve kaynaklarımızı çoğaltmaya odaklanmalıyız” dedi. İK zirvesine Ekvador Cumhuriyeti Mutluluk Ekonomisi’nden Sorumlu Devlet Bakanı Freddy Ehlers Zurita gibi isimleri de ağırladı.

0