ABD’de sıkılaştırma adımlarının yavaş gerçekleşebileceği beklentisiyle dolar fiyatları sert gerilerken, cari açık verisi sonrası yükseldi. Dolar fiyatları şu sıralarda 3.56 seviyesinde işlem görüyor. Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Gürcan,”Aşağı yönlü hareketlerin devamı durumunda, en güçlü destek bölgesi konumunda olan 3.50 – 3.55 TL aralığında bir dengelenme görülecektir. 3.55 TL üzerinde kalındığında ise kurun 3.55 – 3.63 aralığında denge arayışına girmesi beklenebilir” dedi.

Gelişmiş ekonomilerde faizlerin yükseleceği beklentisiyle gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen ve dolar/TL’yi bir haftada 3.50’li seviyelerden 3.65’e yaklaştıran satış baskısı dün terse döndü. Kur yükseldiği bu seviyelerden sert bir şekilde gerileyerek güne 3.56 civarında başladı. Beklentilerin üzerinde gelen cari açık verisiyle yükselişe geçen kur, en yüksek 3.5770 seviyesini görürken saat 13.13 itibarıyla 3.5630 seviyesindeydi. Dolar kuru en düşük ise 3.5608’i gördü. Euro/TL aynı dakikalarda 4.0630 seviyesinden işlem gördü. Euro/dolar ise 1.1402 seviyesindeydi.

Bankacılar TL’deki değer kazancı trendinin dün akşam saat 15.30’da ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları sonrası belirginleştiğini, küresel piyasalarda ABD’nin sıkılaştırma adımlarının “oldukça yavaş” gerçekleşeceği beklentisinin bu harekette belirleyici olduğunu söylediler.

Nisan ortasından beri genel olarak 3.50 civarında seyreden dolar/TL’de geçen hafta Pazartesi günü başlayan satış baskısı dün itibarıyla terse döndü ve TL son 24 saatten kısa zaman dilimi içerisinde dolar karşısında yüzde 2’yi aşkın değer kazandı.

DOLARDA YÖN AŞAĞI MI, YUKARI MI?

Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Erol Gürcan, “Son dönemlerde gerek Fed, ECB ve BoE gibi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası duruşlarında daha şahin bir tutuma gireceği beklentileri, gelişmekte olan ülke para birimlerinin değerini düşürücü yönde etki yapmakta idi. Bu etkiden nasibini alan TL üzerindeki baskının, ay başında açıklanan enflasyon verilerinde gözlenen iyileşme ile birlikte artmasını da piyasanın merkez bankasını test etme (yüksek seviyelerdeki seyre karşın enflasyondaki iyileşme bu ay TCMB’yi faiz indirimine yöneltir mi minvalinde) isteği olarak yorumlamak mümkün” dedi.

Gürcan açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu etkilerle birlikte haziran ayını 3.52 civarından tamamlayan dolar/TL’nin yaklaşık bir hafta gibi kısa bir sürede 3.65 sınırına kadar yükseldiği  görüldü. Ancak, özellikle önceki gün ABD tarafında seçimlerde olası Rusya müdahalesine ilişkin yeniden ısınan gündem ve ardından dün Fed Başkanı Yellen’ın para politikası konusunda beklenenden daha güvercin bir duruş sergilemesinin (faiz artırımı ve bilanço küçültmenin kademeli olacağı ile özellikle faiz artırım döngüsünün önceki yıllardakinden daha yavaş olabileceği vurgusu) etkisiyle doların değerinde küresel olarak gözlenen düşüş dolar/TL tarafındaki tansiyonun da önemli ölçüde azalmasını sağlamış oldu. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  OHAL’in uzak olmayan bir gelecekte kalkabileceği yönündeki açıklamalarda TL’yi güçlendirici etkide bulundu. Kur bu sabah itibariyle 3.56 TL’li  seviyelerden işlem görmekte.

Dolar/TL’de 3.55 TL seviyesinin geçilmesi sonrasında yaşanan hızlı yükseliş ve zaman zaman diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine kıyasla negatif tarafta kalmasında temelden ziyade teknik gerekçelerinden daha ağır bastığını düşünüyoruz. Dolayısıyla, aşağı yönlü hareketlerin devamı durumunda, kısa vadede, en güçlü destek bölgesi konumunda olan 3.50 – 3.55 TL aralığında bir dengelenme görülecektir. 3.55 TL üzerinde kalındığı müddetçe ise kurun 3.55 – 3.63 aralığında denge arayışına girmesi beklenebilir. ABD tarafından  gelecek enflasyon ve enflasyonun öncüsü olan verilerdeki seyir, Fed yöneticilerinden gelecek açıklamalar (26 Temmuz Fed faiz kararı) ile 21 Temmuz’daki olası Fitch Türkiye Kredi Notu güncellemesi ve 27 Temmuz’daki TCMB faiz kararı ayın geri kalanında kurun seyri üzerinde belirleyici olması beklenen kritik gelişmeler olarak not edilebilir.”

YELLEN NE MESAJ VERDİ?

Dolar, Fed Başkanı Janet Yellen’in para politikasıyla ilgili yatırımcıların beklediği kadar sert tutum benimsememesinin ardından bugün neredeyse tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor.

Yatırımcılar Fed Başkanı Janet Yellen’in Kongre’ye dün yaptığı açıklamalarda para politikasında sıkılaştırma yanlısı sert bir tutum benimsememesinin ardından rahatlarken, Yellen’in açıklamaları risk almak için yeşil ışık olarak değerlendirildi.

Yellen dün Kongre’ye yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin Fed’in faiz oranlarını yükseltmesi ve büyük tahvil portföyünü azaltmaya başlaması için yeterince sağlıklı olduğunu, ancak düşük enflasyonun merkez bankasının manevra alanını daraltabileceğini belirtti.

Doların başlıca altı para biriminden oluşan sepet karşısında seyrini izleyen endeks, dün 95.511’e kadar gerileyerek 12 günün dip seviyesini gördükten sonra bugün yüzde 0.15 düşüşle 95.606’da bulunuyor.

TAHVİL BONO PİYASASI

TL cinsi tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.82, valörde son işlem ise yüzde 10.71 oldu. Öte yandan dün yeniden ihracı gerçekleştirilen iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.57, valörde son işlem ise yüzde 11.51 oldu.

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 07 Şubat 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 16:1030,601330,5952
Euro 16:1033,005432,9979
İngiliz Sterlini 16:1038,657838,6466
İsviçre Frangı 16:1035,113335,0950
Suudi Arabistan Riyali 15:568,18038,1395