Bugüne kadarki en iyi Türk Lirası tahmincisi olan Diaz Alvarez ve Hardman, Türk Lirası`nın durumunu değerlendirdi.

Seçim sonrası Türk Lirası’nın 2,65-2,70 seviyelerine inmesinin kendisi için sürpriz olabileceğini belirten Hardman, Türk Lirası’nın dolar karşısında 2,80’nin altına inmek için mücadele edebileceğini vurguladı.

Türkiye’de 1 Kasım seçimleri sonrası belirsizliğin azalmasının etkisiyle Türk Lirası’nın dolar karşısında ciddi değer kazanacağı beklentileri dile getiriliyor. Bazı analistler seçim sonrası doların 2,65-2,70 seviyelerine kadar gerileyeceği tahminini yapıyor.

Aslında piyasalar, AK Parti’nin tek başına iktidarını çoktan sezdiler ve satın aldılar.. Anket firmaları, en yakın sonucu bulmak için kıyasıya mücadele veriyorlar. Anketlerin çoğu manipule etmeye yönelik olsa da, bazı anket firmaları siyasi amaçlarla hareket etmek yerine, en yakın olanını biz buluruz rekabetiyle dosdoğruyu açıklamaktan çekinmiyorlar. Bu anketlerde ise AK Parti için tek başına iktidar yolu açık görünüyor.

Bu noktadan hareketle Piyasalar, alacakları pozisyonlar konusunda çok da şüpheci davranmıyorlar.  Tek parti olayı gerçekleşirse, Dolarda aşağı yönlü keskin inişlerin görülmesi sürpriz olmayacaktır.

dolar 2,80 mi, 3,10 mu olur?Eğer CHP ile bir koalisyon durumu oluşursa yine dolar aşağı yönlü olacaktır ancak keskin düşüşler beklememek gerekir.

Kimsenin aklından bile geçirrmekten ürperdiği diğer bir ihtimal de Türkiye^nin 3. bir seçime gitmek zorunda kalmasıdır ki işlte o zaman tüm dengeler alt üst olacak ve vatandaş, rastgele oy kullanmanın bedelini çok ağır olarak ödeyecektir.

Umarız ki AK Parti’ye tek başına iktidar veren anketler şaşırmış olmasın ve Türkiye zor dönemlere girmesin. Eğer vatandaş, futbol takımı tutar gibi parti tutup oy verirse gerçekten bunun bedelini yine kendisi ve ailesi için çok ağır olarak ödemek durumunda kalacaktır.

BusinessHT’de yer alan habere göre, “Türk Lirası konusunda en iyi iki tahminci ise seçim sonrasında Türk Lirası için çok net görüşler belirtemiyor.

Bloomberg sıralamasına göre yılın ilk çeyreğinde Türk Lirası konusunda en iyi tahmini yapan Ebury Partners Risk Yöneticisi Enrique Diaz Alvarez, orta vadede görece zayıf ekonomik temellerin seçimlerin sonuçlarından daha çok etkili olacağını söyledi.

Alvarez, “Yüksek enflasyon, yavaşlayan büyüme ve finanse edilmesi gereken yüksek cari açık, seçim sonuçları ne olursa olsun, Türk Lirası üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacak. Türk şirketleri ve bankalarının döviz cinsinden finansmana olan bağımlılıkları Türk Lirası’nın kırılganlığını artırıyor” diye konuştu.

Diaz Alvarez bu değerlendirmeleri sonrasında doların 3,10 seviyesine kadar geleceğini öngördüklerini belirtti.

Bloomberg’ün aynı sıralamasına göre en iyi ikinci Türk Lirası tahmincisi olan Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Analisti Lee Hardman ise seçimler sonrasında Türk Lirası’nın ılımlı bir güçlenme gösterebileceğini söyledi. Seçim sonrası Türk Lirası’nın toparlanacağını öngören Hardman bu yükselişin kısa ömürlü olabileceğine dikkat çekti.

Hardman, “Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin yavaşlaması ile orta vadede hala zayıflayan bir trend ve dış finansman koşullarının sıkılaşmasının Türk Lirası üzerindeki baskıyı devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

 

1

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 20 Haziran 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 16:1432,833732,8279
Euro 16:1435,331035,3034
İngiliz Sterlini 16:1441,713641,6920
İsviçre Frangı 16:1436,817936,7983
Suudi Arabistan Riyali 15:578,71678,6732