Dolar yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Gün boyunca 3.07-3.08 bandında yatay seyrini sürdüren dolar/TL’de ibre yukarı yönde mi yoksa aşağı yönde mi olacak? Uzmanlar kurdaki hareketliliği değerlendirdi.

 

Haftanın ilk gününde petrol fiyatlarının tırmanışı küresel piyasalara damgasını vururken, dolar ise yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Dün güne 3.05 seviyesinden açılış yapan ve günü 3.07 seviyesinden tamamlayan dolar/TL yeni güne 3.08’in üzerinde başladı.

Gün boyunca 3.07-3.08 bandında yatay seyrini sürdüren dolar/TL’de ibre yukarı yönde mi yoksa aşağı yönde mi olacak? Uzmanlar böyle değerlendirdi:

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Rıdvan Baştürk, dolardaki hareketliliği şöyle değerlendirdi:

“Küresel bazda dolardaki değer kazanımları devam ederken, dolar kurunda sabah saatlerinde ise 3,08 üzeri seviyeler test edildi ardından ise kar satışlarıyla bir miktar gerileme yaşandı. 20-21 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen FOMC toplantısında Aralık ayında bir faiz artırımının sinyali alınmış ancak güçlü makro verilerin gerekliliği üzerinde durulmuştu. O günden bugüne kadar geçen sürede ABD ekonomisi adına olumlu sinyallerin geldiği söylenebilir. Özellikle 2.çeyreğe ilişkin büyüme verisinin yanı sıra ISM hizmet ve ISM imalat PMI verilerinin güçlü olması, buna ek olarak her ne kadar piyasa beklentileri altında kalsa da istihdam piyasasının genel itibariyle güçlü yapısını sürdürmesi Aralık ayına ilişkin beklentileri artırdı.

Bu kapsamda Aralık ayına ilişkin faiz artırım beklentileri yüzde 67.6’ya yükselirken, ABD 10 yıllıktahvil faizi ve dolar endeksindeki yükseliş arka plana atılamayacak düzeyde. Mevcut durumda ABD 10 yıllıkları yüzde 1.77’den işlem görürken, dolar endeksi ise 97.50 ile Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesinde seyrediyor. Bu gelişmeler doğal olarak gelişen ülke varlıkları üzerinde baskı yaratmakta. Bugün gelişen ülke para birimlerinin neredeyse tamamı dolarkarşısında zayıf görünüm sergilerken, TL bu değer kayıplarında orta sıralarda yer almakta.

Gelişen ülke para birimlerinde negatif ayrışma Güney Afrika randında yaşanmakta. Maliye Bakanı Pravin Gordhan’ın yolsuzluk soruşturması nedeniyle tutuklanacağı haberlerinin ardından Güney Afrika randı dolar karşısında yüzde 3 oranında değer kaybı yaşıyor.

‘FAİZ ARTIRIMINA İLİŞKİN İPUÇLARI ARANACAK’

Bu hafta ABD’de kritik öneme sahip gelişmeler takip edilecek. Çarşamba günü açıklanacak olan 20-21 Eylül FOMC toplantısına ait tutanaklarda üyelerin görüşlerinde faiz artırımına ilişkin ipuçları aranacak. Diğer yandan perakende satışlar ve ÜFE verileri de oldukça önemli olacaktır. ABD’de ekonomik aktivitenin 2/3’ünü oluşturan perakende satışlar hem büyüme hem de harcama kanadındaki son durumu bizlere gösterecektir. Bu verilerin de güçlü olması gelişen ülke varlıkları üzerindeki baskıyı derinleştirebilir.

Teknik açıdan dolar kurunda yükseliş trendi kuvvetli şekilde devam ediyor. Bu aşamada tarihi zirve olan 3,0950 direnci önemli bir eşik olabilir. Bu seviyelerden kar satışları gelebilir. Ancak kısa vadede 3,04 desteği kırılmadığı sürece olabilecek olası geri çekilmelere alım fırsatı olarak görülebilir. Tarihi zirve üzerinde gelebilecek kapanışlar ise trendin kuvvetlenmesini destekleyebilir.

Gelişen ülke para birimleri dolar karşısında değer kayıplarına devam ediyor…

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen dolardaki hareketliliği değerlendirdi:

“Doların bu sert yükselişinde hem dışarıdan hem de içeriden kaynaklanan sebepler etkili oluyor. Fakat gelişen ülke para birimlerinin dolara karşı hafta başından bu yana olan performansına baktığımızda TL’nin negatif ayrıştığını görüyoruz. TL, dolara karşı %1’in üzerinde hafta başından bu yana değer kaybetti. Bu sebeple dolardaki yükselişte iç piyasadaki gelişmeler daha etkili oluyor demek doğru olacaktır.

DOLAR/TL GEÇTİĞİMİZ HAFTAYI YUKARIDA KAPATTI

Küresel piyasalarda son gelen ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası zaten bir dolar yükselişi takip ediyorduk. Açıklanan rakam FED’in Kasım ayında faiz artırımına izin vermese de, Aralık ayındakifaiz artışına imkan tanıyordu. Bu sebeple Dolar/TL Cuma günü haftayı 3.0500’in üzerinde kapattı.Dolar bu rakamla son 3 ayın en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Dolayısıyla yeni haftanın taban seviyeleri 3.0500-3.0650 destek noktaları oldu. Bir önceki haftanın kapanış seviyeleri yeni haftanın yönü konusunda belirleyici olabiliyor.

ERKEN SEÇİM İDDİASI

Ülke gündeminde bir süredir yer alan terör, darbe girişimi gibi gelişmelerle mücadele kapsamında alınması gereken önlemler erken seçim ihtimalini gündeme getirdi. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) olası bir erken seçime hazırlık yaptığına dair iddialar ve oy pusulalarının basımına 17 Ekimde başlanacağına dair haberler TL tarafını olumsuz yönde etkiliyor diyebiliriz.

YÜKSELEN PETROL, TL’Yİ ZAYIFLATIYOR

Haftanın ilk işlem gününde olumlu gelen sanayi üretimi verisine rağmen petroldeki hareketlilikte TLtarafını etkileyebiliyor. Petroldeki sert yükseliş, gelişmiş ekonomilerde talep bazlı kaygıyı azaltsa da, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler açısından bir maliyet artışı şeklinde yorumlanıyor. İstanbul’da gerçekleşen petrol zirvesinde OPEC beklentileriyle beraber petrolün hafta başından bu yana ortalama %2 üzerinde prim yapması, Türkiye’nin Cari denge göstergesi üzerinde olumsuz etkisini gündeme getirdi. Bilindiği üzere petrol tarafındaki her 1 dolarlık düşüş enerji faturamızı yaklaşık 400 milyon dolar aşağı çektiğine dair analizlerde mevcut. Aynı zamanda iç piyasada dün siyasi kanattan gelen açıklamalar ve sınırımızdaki hareketliliğin sürmesi TL varlıklarını olumsuz yönde etkiledi diyebiliriz.

FED VE CLİNTON ETKİSİ DE MEVCUT

Başta belirttiğimiz üzere FED’e dair endişeler piyasalarda fiyatlanıyor. Haftanın ilk işlem günündeTL varlıkları negatif ayrışırken, bugünkü harekette Doların küresel piyasalardaki yükselişi daha fazla etkili oldu. Son gelen ABD Tarım Dışı İstihdam verisine baktığımızda hayal kırıklığı yaratmadığını görüyoruz. Bu veriyle FED’ in Aralık ayında faiz artırım ihtimali yükseldi ve FED vadeli kontratlarında Aralık ayı faiz artırım ihtimali %70’lere çıktı. Hafta sonu ABD başkanlık münazarasının ikinci raundunda Clinton’ın Trump’a karşı üstünlük kurması Dolar varlıklarını yükselten bir başka etki olarak görülebilir. Clinton’ın seçilme ihtimali yükseldikçe Dolar bu gelişmeden destek buluyor.

REKOR GÖREBİLİRİZ

Teknik olarak hali hazırda 3.0650 gibi önemli bir destek seviyesinin üzerinde hareket ediyoruz. 3.0650-3.0500 destek bölgesi üzerinde kalındıkça kurda yükseliş isteği sürebilir. Temmuz ayında görülen zirve seviyesi 3.0970 noktası yine ön plana çıkabilir. Bu seviyenin aşılması tarihi bir zirvenin geçilmesi anlamına geldiği için, ardından yeni bir alım dalgası görebiliriz.

1

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 18 Haziran 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 12:5232,659132,6376
Euro 12:5235,034134,9842
İngiliz Sterlini 12:5241,448541,3740
İsviçre Frangı 12:5236,803036,7685
Suudi Arabistan Riyali 12:338,59038,5475