Dolar/TL kuru, haftanın ilk gününde 2.67’yi aşarak rekor tazeledi (21:30’da güncellendi)

(21:30’da güncellendi)

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta Cuma günü 2.64’ün üzerine çıktı ve bu seviyede tutunamayarak geriledi. Kur haftayı 2.63 seviyesinden kapattı. Pazartesi günü haftaya yine 2.63 ile başlayan dolar/TL kuru kademeli olarak yükseliş gösterdi.

Dolar/TL  gün içinde 2.65’i ve akşam saatlerinde ise 2.66’yı aştı. Kur, 21:33’te 2.6702 seviyesini gördü. Dolar/TL Pazartesi günü yüzde 1.60 yükseliş gösterdi.

Euro/dolar paritesi ise yüzde 0.37 gerileyerek 1.0565 seviyesine geldi.

Fibabanka Hazine Koordinatörü Ömer Gencal, “Euro/dolar paritesindeki düşüş, önümüzdeki dönem ile ilgili belirsizlik ve ekonomik anlamda kırılganlığımız dolayısıyla hem dolar tarafında yükümlülüğü olan müşterilerin alışları hem de bir miktar spekülasyon ile yukarı yönlü bir hareket gerçekleşti. Euro dolar/paritesindeki aşağı yönlü hareket dolar/TL’de yukarı yönlü hareketi devam ettirebilir” ifadelerini kullandı.

Deniz Yatırım Başekonomisti Özlem Derici kurdaki yükseliş ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dolar/TL’de açıkçası bu yükselişi bekliyorduk ve önümüzdeki dönem de devam edeceğini öngörüyoruz. Bunun arkasındaki ana neden Fed’in politikası. Daha spesifik olmak gerekirse dolar endeksi. TL bütün gelişmekte olan ülkeler gibi dolar endeksine çok paralel hareket ediyor. Özellikle son Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından bu yükseliş eğilimin biraz ivme kazandığını gördük. Aslında Fed toplantısından gelen açıklamalar biraz daha yumuşaktı ve faiz tahminleri aşağı indirildi. Ama Fed tutanaklarından gördük ki yetkililerin çoğu aslında Haziran civarında artırım olmasına daha yatkın.

Faiz artırımının öteleneceği veya öne çekilebileceği yönünde açıklamalar gelmesinin ardından dolar endeksinde hareketin biraz daha gözle görülür olduğunu fark ettik. Çünkü dolar endeksi 95’e doğru bir geri çekilme gerçekleşmişti ve şimdi yeniden 100’ün üzerine doğru hareket etmeye başladı. Aynı zamanda Fed’in faiz artırımına da bir adım daha yaklaştık. Bu yüzden de dolar/TL’deki yükselişin de hızlandığını görüyoruz.”

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi konu ile ilgili şöyle konuştu:

“Dolar/TL’deki yükseliş euro/dolar paritesinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Euro/doların birkaç gün içinde 1.10 seviyelerinden 1.06’ların altına doğru sarkması etkili oldu. Genel olarak doların yeniden değer kazanmasın bağlı olarak kurda yükseliş olduğunu görüyoruz. Paritenin tekrar 1.05’leri test edip etmeyeceği önemli olacak. Dolar/TL 2.65’i görecektir. Bu sadece Türk Lirası ile ilgili bir durum değil, bütün para birimleri için geçerli. Ancak zaman zaman performanslarda farklılaşmalar oluyor. Son dönemde Brezilya reali toparlanma gösteriyor. Türk Lirası ise diğer gelişmekte olan para birimlerine göre daha kötü bir performans sergiliyor. Bunu bağlayabileceğimiz tek bir neden yok. Dolar/TL’deki yükselişte cari açığın beklentilerin üzerinde gelmesi bir faktör olarak gösterilemez. Öte yandan TL’nin seçim ve sonrasındaki belirsizliklerden etkilendiği söylenebilir. Moody’s ile ilgili bir olumsuzluk olsaydı bu zaten yansırdı.”

Ekonomist Şengül Dağdeviren, “Dolar/TL’de yurtdışı faktörlerin etkili olduğunu düşünüyorum. Ancak seçime yaklaşılması ile birlikte belirsizliklerin biraz artması da etkin olabilir. Temelde euro/dolar paritesindeki gerileme etkili oluyor. Sermaye çıkışları dikkate alındığında yurtiçinde ciddi bir kaygı olduğu kanaatinde değilim. Ama seçim sonrasına kadar belirsizliklerin sürmesi ihtimali bulunuyor” diye konuştu.

**************************************

Dolar ÇILDIRDI…

Doların küresel değer kazancı ile dolar/TL ilk kez 2,65’i aşarak rekor kırdı

Dolar küresel olarak 12 yılın zirvesine yaklaşmasıyla dolar/TL de tarihi zirveyi gördü. Dolar/TL haftaya 2.6488’deki tarihi zirvesinin altında ve 2,64 civarında başladı. Yükselişini sürdüren kur 2,6560 ile tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı.

Doların başlıca altı para birimine karşı değerini gösteren dolar endeksinin 12 yılın zirvesine yakın seyretmesi dolar/TL’yi yukarı baskılamaya devam ediyor. Uzmanlar ABD ile Avrupa ve Japonya’nın para politikasında devam eden ayrışmanın uzun vadede doları desteklediğini belirtiyorlar.

Geçen hafta zayıf ABD istihdam verileriyle 2,57’li seviyelerden başlayan, ancak verinin ABD ekonomisinde kalıcı bir yavaşlama anlamına gelmediğinin anlaşılmasıyla yönünü tekrar yukarı çeviren kurda bankacılar tarihi seviyelerin test edilmesinin olasılıklar dahilinde olduğunu belirtiyorlar.

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 08 Mayıs 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 21:3232,252832,2442
Euro 21:3134,693134,6528
İngiliz Sterlini 21:3140,329440,2995
İsviçre Frangı 21:3135,535835,5134
Suudi Arabistan Riyali 21:168,60138,5584