Mehmet Şimşek’ten kritik döviz açıklaması geldi.. Şimşek “Döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasına sınır getirebiliriz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasına sınır getirebileceklerini söyledi.

Şimşek sabah yaptığı konuşmada önceliklerinin Türk bankacılık ve reel sektörünün dışa bağımlılığını azaltmak olduğunu söylemişti.

Şimşek ayrıca, Türkiye’nin kısa vadede en önemli gündeminin anayasa değişikliği olduğunu belirtti.

IFC toplantısında konuşan Şimşek, “Yapısal reform gündeminde 2016’da kısmi de olsa ilerleme sağladık. Avrupa ile entegrasyonu çok daha güçlü şekilde devam ettirmemiz lazım. AB ile ticaret hacmimizi çok rahat 300 milyar dolara çıkarabiliriz. Gümrük Birliği milletimizin menfaatine olan bir adımdı” açıklamalarında bulundu.

Şimşek, BES’teki paranın adresini verdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik bireysel emeklilik sisteminden (BES) elde edilecek paranın nereye aktarılacağını açıkladı.

Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC – International Finance Corporation) Türkiye ofisinin açılışının 30’uncu yıldönümü vesilesiyle düzenlenen panelde konuşan Şimşek şunları söyledi:

“2017’nin başında devreye girecek BES’teki oto katılımdan elde edeceğimiz birikimleri büyük oranda bankalara bir yıl ve daha fazla vadeli mevduat olarak yatıracağız. Böylece bankaların hem mevduat vade yapısını iyileştireceğiz, hem de kredi mevduat oranı üzerinden sistem üzerindeki baskıyı sınırlamamız lazım. Yine işsizlik fonundaki ilave fonların bir kısmı da bu şekilde değerlendirilebilir. Ama işin özü daha çok reformdur. İstihdam oranını artırabilirsek, bu tasarruf imkanını artırır. Çünkü bağımlılık oranını düşürür.”

Panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, otomatik BES’ten gelen birikimin yüzde 60 ve fazlası muhtemelen mevduata gideceğini belirterek, “Cüzi bir kısmı ters repo, bir kısmı da Hazine’nin kısa vadeli enstrümanlarına gidecek” dedi.

0