Muhammed El Erian, ABD hisse senedi piyasasının son sert düşüşten sonra toparlanmış olmasının tüm küresel ekonominin iyileşmiş olması anlamına gelmediğini söyledi.

''kuresel yavaslama endise verici''Pimco eski CEO’su Muhammed El Erian New York’taki bir yatırım konferansında yaptığı konuşmada ekonomik durgunluğun yurtdışı finansal piyasalar ve merkez bankaları için bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini kaydetti.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık yüzde 4,6 büyürken Euro Bölgesi GSYİH yıllık yüzde 0,8 oranında büyüdü, Japon ekonomisi ise yıllık bazda yüzde 7,1 daraldı.

Moneynews’da yer alan haber egöre El Erian, ABD iş piyasasının da ilk bakışta göründüğü kadar güçlü olmadığını kaydetti. ABD’de işgücüne katılma oranı Eylül ayında yüzde 62,7 oranında gerçekleşerek 36 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Son beş yılda ABD hisse senedi ve tahvil piyasasındaki rallilerin büyük ölçüde FED’in parasal genişleme programı sayesinde olduğunu söyleyen Muhammed El Erian bu mali teşvikin ABD siyasilerinin altyapı harcamalarını artırma, kurumsal vergilendirme ve göç reformu gibi ekonomiye ivme kazandıracak eylemleri ile uyumlu olmadığını söyledi.

Yatırım bankası Westwood Capital yönetici ortağı Dan Alpert, küresel yavaşlamanın (fiyatların düşmesie ekonomik zayıflama) deflasyonu tetiklemesinden endişeli olduğunu belirtti. Alpert, gelişmiş ülkeler üzerindeki küresel deflasyonist baskının gelişmekte olan ulusları da etkileyen bir tehlike olduğunu söyledi. Dan Alpert; “Asıl büyük sorun fiyatların düşmeye başlayacak olmasıdır” dedi.

0