Emekli ve memurların rekor Temmuz zammı belli oldu. SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaş artışı yüzde 9.17 oldu. Memurların ve memur emeklilerinin yüzde 3.5’luk zammı da yüzde 5.17’lik enflasyon farkıyla yükseldi.

Emekli ve memurların beklediği haber geldi. Temmuz zammı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileri, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammını, memurların ve memur emeklilerinin de enflasyon farkını gösterdi. SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 9.17 çıkarken, memurların ve memur emeklilerinin de toplu sözleşmede belirlenen yüzde 3.5’luk zam oranı yüzde 5.17’lik enflasyon farkıyla büyüdü. Memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı da yüzde 8.67’ye yükseldi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammını 2018’in ilk yarısında gerçekleşen enflasyon (Tüketici Fiyat Endeksi) belirledi. Yüzde 9.17 zam rakamı son 10 yılın en yüksek zammı olarak kayda geçti. Rekor zam oranları hem memur hem emeklilerin yüzünü güldürdü.

Memur maaşları e-bordro sorgulama ekranı

NASIL DEĞİŞECEK?
Memurların ve memur emeklilerinin de enflasyon farkı alması için 2018’nin ilk yarısında enflasyonun yüzde 4’ü aşması gerekiyordu. TÜİK verilerine göre, 2018’in ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 9.17 olarak gerçekleşti. Bu da SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammını yüzde 9.17 olarak gösterirken, memurlara ve memur emeklilerine de yüzde 5.17 enflasyon farkı çıkardı. Memurlar ve memur emeklilerinin Temmuz zammı da yüzde 3.5 + 5.17 olarak gerçekleşti..

0