Konya Ticaret Odası’nda bir sunum yapan TCMB Başkanı Başçı, “Taahhüdümüz enflasyona yönelik olmalıdır ve öyledir. PPK, görünümün düzeldiğine kaniyse, değerlendirmeye alır, o işi bize bırakın” dedi.

'siz o isi bize birakin'TCMB Başkanı Başçı, Konya Ticaret Odası tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı sunumda, tasarruf bilincinin ve basiretli borçlanmanın Türkiye’nin daha dengeli ve istikrarlı büyümesini sağlayabileceğini belirterek, yıllık kredi büyüme hızının yüzde15 seviyesine yaklaştığını kaydetti.

Başçı, enflasyondaki düşüşün Haziran ayı verisinden itibaren başlayacağının tahmin edildiğini ifade ederek, cari işlemler açığında iyileşmenin devam etmesinin beklendiğini vurguladı.

2014 yılında nihai yurt iç talebin pozitif katkısı devam ederken net ihracat da olumlu katkı yaptığını açıklayan Başçı, aşırı tüketim yapan ülkelerde büyüme oranlarının daha düşük olduğunu kaydetti. Başçı açıklamasından mümküse tüketerek değil üreterek  büyüyelim derken bunlar için araç setinin olduğunu merkezin de bunu kullanmaya başladığını dile getirdi.

Bankacılık sektöründe risk yöneyimi konusunda çok başarılı diyen TCMB Başkanı rasyoların da iyi olduğunu belirtti. Finans sektörünün üretimi daha fazla cesaretlendirilmesi gerektiğini kaydeden Başçı, aşırı tüketimin kademli olarak aşağı çekilmesinin gerektiğinin altını çizdi.

Aşırı tüketimin aşırı hızlı borçlanmadan kaynaklandığını belirten Başçı son yıllarda Türkiye’de diğer ülkelere göre daha güçlü bir istihdam artışı gözlendiğini, istihdamdaki artış eğilimi 2014 yılında da devam ettiğini açıkladı. Türkiye’de tasarruf oranlarının düşük olduğunu söyleyen Başçı, Türkiye’de tasarruf oranlarının düşük olmasının cari açığın yüksek olmasına sebep olduğunu kaydetti. Reel faizlerin küresel kriz öncesi seviyesinin altında olduğuna dikkat çekn TCMB Başkanı Türkiye’nin risk primi Euro Bölgesi borç krizi seviyesinin altında seyrettiğini belirtti.

İhracatın büyümeyi ve dengelenmeyi desteklediğini söyleyen TCMB Başkanı, AB ülkelerindeki toparlanmanın ihracatın katkı sağladığını kaydederken, reel sektörün dış borçlanmasında vadenin uzadığı dile getirdi. Başçı, ihracatın ithalatı karşılama oranındaki artış eğilimi sürdüğünü kaydetti.

Fed’in faiz artırım sinyali ABD tahvil faizlerinin artmasına neden olduğunu kaydeden Başçı, parasal sıkılaştırma tedbirleri beklenen sonuçları verdiğini söyledi.

‘Kısa vadeli faizlerdeki geçici sıkılaştırma enflasyonla mücadelede etkili bir araçtır’ diyen Başçı, Mayıs ayından itibaren tekrar rezerv biriktirilmeye başlandığını açıkladı.

Cari açıkta düzelmenin devam edceğini kaydeden Başçı, faiz indiriminden sonra V şeklinde bir toparlanma görüldüğünü açıkladı.

Gelecek yıl yada sonraki yılda yüzde 5 büyüme hedefinin yakalanabileceğini açıklayan TCMB Başkanı, para politikasını istikrar yönünde şartlar nasıl gerektiyorsa kullanacaklarını söyledi. Gelecek yıl hem enflasyon hem cari açığı düşüreceğiz diyen Başçı büyümenin de iyi gideceğini savundu.

Konya’da yaptığı sunumda Başçı, “henüz yüzde 6,2’nin altında bir yılsonu enflasyonu görmedik, bu 2012’de oldu, bundan sonraki hedefimiz yüzde 6,2’nin altında, bu yıl olmazsa da önümüzdeki yıl olacak” dedi. 2015 yılının sonunda, son yılında bu hedefi görmek istediğini kaydeden Başçı, “gelecek yılın sonunda yüzde 5 enflasyonu görmeden rahat etmeyeceğim” dedi.

Başçı bu ay enflasyonda düşüş olacağını ve bunun önümüzdeki aylarda devam etmesini beklediklerini açıkladı. Enflasyon düşmek zorunda ve düşecek diyen TCMB Başkanı, son bir yılda TL’deki yüzde 25’lik değer kaybının enflasyone etkisinin 3 puanlık artış olduğunu kaydetti. TCMB Başkanı gerekirse tekrar sıkılşatırma yapabileceklerini bunların kısa vadeli faizlerde geçici sıkılatıma şeklinde olabileceğini söyledi.

Başçı “merkez bankası bir vesayet kurumu değildir, bir acentedir” dedi.

Yerel seçim sürecinin sakin geçirildiğini belirten Başçı, daha sonra belirsizliğin azaldığını hatırlattı.

Merkez Bankası olarak faizlerin yüksek seyretmesini kendilerinin de istemediğinin altını çizen Başkan Başçı, “Ancak bunu da yapmak zorundayız, bu alet takımının bir aracıdır” dedi.

Başçı, döviz rezervinde 135-137 milyar dolar civarında tepe noktasına tekrar ulaşılabileceğini belirterek, “Hiç kullanmadığımız imkanlarımız var. Bankaların yurtdışı borçlanmalarında bir sorun yok. Türkiye’nin zayıf noktası enflasyon ve cari açığın diğer ülkelerden biraz yüksek olması” dedi.

Başçı, konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Merkez Bankası’nın atması gereken bir adım varsa hiç çekinmeden bu adımı atarız. Bütün vatandaşlarımız bize güvenmeye devam edebilir. Enflasyon görünümünde geçici bozulma olursa, daha dikkatli inceleriz. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikası korunacaktır sözü faiz indirimini dışlamaz.”

Faiz indirimi ile ilgili olarak, “Ölçülü indirim dendiği zaman 25-50-75 baz puan indirim anlaşılıyor, olmayacak diye söylemiyorum ama daha önce farklı bir örnek yok” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, piyasada temkinli ve ölçülü bir faiz indirimi fiyatlandığını belirtti.

Büyümenin de sadece inşaat sektörü üzerinden gerçekleşmediğini söyleyen Başçı, 2014 sonunda OVP’de öngörülenden daha yüksek bir tasarruf oranına ulaşılacağının göründüğünü belirtti.

Diğer taraftan jeopolitik gerginliklerin her zaman döviz üzerinde etki yaptığını hatırlatan Başçı,  “Ukrayna geçici oldu, Irak’ın etkisinin daha çok olacağı düşünülüyor, umut ederim geçici olur” dedi.

 Irak’ın yakından izlenebileceğini ve gerekirse tedbir alınacağını ifade eden Başçı, “Ancak biz şu anda Ukrayna’da olduğu gibi oynaklık olarak düşünüyoruz. Döviz rezervleri her zaman kullanılmaya hazır rezervlerdir” diye konuştu.

Başçı, enflasyonla ilgili olarak “Enflasyonu hesaplarken bir döviz kuru tahminimiz var ama paylaşırken 3-4 defa düşünmek gerekiyor. Enflasyon raporundaki varsayımı paylaşmak için acele etmiyoruz. Bizim taahhüdümüz enflasyona yönelik olmalıdır ve öyledir. PPK, enflasyon görünümünün düzeldiğine kaniyse, değerlendirmeye alır, ama yapmak zorunda da değiliz, dikkatlice bir karar alırız, o işi bize bırakın” dedi.

Konut fiyatları için de açıklamalar yapan Başçı, “Konut fiyatları ile ilgili konu oldukça yoğun bir şekilde ingiltere’de de tartışılıyor. Türkiye’de konut fiyatları yüzde 6’nın üzerinde değil, istanbul’da yüzde 6’nın üzerinde, ab standartlarında şu an bir şey yapmaya gerek yok diye görünüyor. Konut fiyatlarını yakından izlemek gerekiyor, ama şu anda bir tedbire gerek yok” dedi.

0