İran ile Türkiye iki ülke arasındaki ticarette yerel para birimlerini kullanma konusunda anlaştı.

Geçen ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tahran ziyaretinde, İran ile Türkiye’nin ticarette yerel para birimlerini kullanma çağrısının ardından iki ülke arasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

İran Türkiye Ortak Ticari Konsey İdari Şefi Jalal Ebrahimi, Türkiye ile İran hükümetleri arasında anlaşmaya varıldığını kaydederek ek önlemler üzerinde çalışıldığını belirtti. İran medyasında yer alan haberlere göre, İran, Türkiye ile ticarette kendi para birimini kullanmak için gerekli hazırlıkları yürütüyor. Jalal Ebrahimi, Tahran ile Ankara’nın ticarette riyal ve Türk lirası kullanma fikrinin Erdoğan’ın Tahran’a yaptığı son gezide oluştuğunu söyledi.

Yerel para birimi ödeme mekanizmasının İran ile Türkiye arasındaki ticareti kolaylaştıracağına dikkat çeken Ebrahimi, iki ülke arasındaki ticareti kolaylaştırmanın diğer bir yolu olarak ise takasa başlamayı düşündüklerinin bilgisini verdi. Ebrahimi, Türk Lirası’nın dolar ve euro karşısındaki değer kaybının Türkiye’nin deniz aşırı ticarette kendi para birimini kullanmasının yollarını aramasına neden olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN ”KUR BASKISI ALTINDA KALMAYIZ” DEMİŞTİ

Erdoğan geçen ay Tahran’a gerçekleştirdiği ziyarette ” Biz ne doların ne euro’nun baskısı altında kalalım. Biz alımlarımızı İran’ın yerli parası ile yapalım istiyoruz. Kur baskısı altında kalmayız. İran da kendi parasıyla alımlarını bizden yapsınlar. Döviz kurunda başka paraların baskısı altında kalmamalıyız” açıklamasında bulunmuştu.

İRAN İLE RUSYA TAKASI ÖRNEK OLACAK

İran ile Rusya bir süre önce iki ülke arasındaki ticarette parayı kaldırdığını duyurmuştu. Rusya ve İran’ın başladığı “ürün karşılığı petrol” işlemi, Rusya’nın, İran’dan alınan petrolün karşılığında bu ülkeye buğday, teknoloji ve inşaat malzemeleri vermesini öngörüyor.

0