Oppenheimer Fonu Yöneticisi Justin M. Leverenz, Türk hisse senedi piyasalarındaki payını artıracak.

erdogan inanci turk hisselerine yonelttiİstanbul’a ziyarete gelen ABD’nin en büyük gelişmekte olan piyasalar fonu oppenheimer Fonu Yöneticisi Justin M. Leverenz’in zor bir görevi var: aşırı seküler elit bir grubu, Erdoğan yönetiminde işlerin iyi gittiğine ikna etmek.

”Zengin arkadaşlarım benimle aynı fikirde değiller” diye konuşan Leverenz, Erdoğan ve Ak Parti’nin seçimi kazanacağına inandığını söyledi. New York Times’ın haberine göre, 41 milyar dolarlık fonunun Türkiye payını artırmayı hedefleyen Leverenz için bu, olumlu bir işaret.

Yıl başında hakim olan kısa süreli panik ortamının ardından para yöneticileri paralarını, yerel politika yapıcılar tarafından güçlü önlemlerin alındığı ve ucuz hisselerin cezbettiği öngörülemez piyasalara koyuyorlar.  Diğer yandan Leverenz, en büyük yatırım başarılarının -Çin ve Rusya’daki internet hisselerinden Hindistan’daki konut finansmanı şirketlerine kadar- piyasanın geçici heveslerini önemsememekten geçtiğini düşünüyor. Uzun dönemde Erdoğan’ın radikal reform hırsının Türkiye’yi dönüştüreceğine ikna olan Leverenz, bu nedenle Türk hisseleri alıyor.

Leverenz, Çin, Brezilya, Rusya ve özellikle Hindistan gibi gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanan ekonomik ve sosyal değişikliklerin tersine çevrilmeyeceğini ifade etti.

Ünlü Fon Yöneticisi ”Bu ülkelerin önemli bir süreçten geçtiğini düşünüyorum. Dinamik hatta kaotik olacak fakat gelişmiş ülkelerin gerçekten arkasını kollaması gerekecek” diye konuştu.

0