Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oda ve Borsa Başkanlarıyla İstişare Toplantısı’nda bankalara seslendi.

erdogan'dan flas faiz cagrisi! lutfen...Türkiye ekonomisinin bir dalgalanmanın dışında yola devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün tarihimizin en kritik günlerinin ardından bir araya geldiğimiz, dün değil evvelsi gün Hisarcıklıoğlu bu salonda Türkiye temsilcileriyle bir araya geldik, yatırımlar konusunda kendilerine çağrıda bulunduk. Bu yatırımlarla birlikte yeni yatırımlar noktasında müjdeler bekliyoruz. 2007’den bu yana 7,3 milyon istihdam üreten bir başarının sahibi olarak sizlere sesleniyorum. Borçlanma faizi yüzde 9,3’e geriledi. Darbe girişimine rağmen 15 Temmuz’dan sonraki borçlanma ihalelerine beklenenin çok üzerinde talep geliyor” dedi.

KONUT FAİZİ İÇİN FLAŞ ÇAĞRI

Halkın, darbe girişimin ardından döviz almak için değil, döviz satmak için bankalara hücum ettiğine dikkat çeken Erdoğna, “Bu millet ne büyük millet. Ertesi gün 2,5 milyon doları boca ettiler. Eskiden marketler boşaltılır, evlere doldurulurdu. Şimdi millet sokaklara çıktı. Hayat normalin üstünde normal. Burada külliye önünde çadırlar kurulmuş, her gün Ramazan gibi. Tekirdağ, Edirne hepsi öyle, Mardin Kahramanmaraş 81 vilayetimizin 81’i öyle.15 Temmuz’dan bu yana dövizden Türk Lirasına geçen rakam 10 milyar dolar oldu” ifadelerini kullandı.

Piyasanın likidite sorunu olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomide yapısal reformlar kesintisiz sürecektir. Buradan geçenlerde GYODER bir açıklama yaptı, Emlak Konut bir açıklama yaptı. Ben de şimdi açıklama yapıyorum. Konut alımlarında bankalar lütfen faiz oranlarını yüzde 9’a doğru çekiversin. Kaybetmezsiniz ya. Sinyaller geliyor” dedi.

0