Euro, Türk Lirası karşısında 4.1887 seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı. Dolar fiyatları ise 3.5350 seviyesinde işlem görüyor. Dış piyasalar takip edilecek.

Enflasyon raporunun açıklandığı dün sınırlı bir iyimserlikle sakin seyreden dolar/TL bu sabah bir miktar yükselerek 3.53’ün hemen üzerinde hareket ederken, euro/TL eurodaki değerlenme eğilimine paralel tarihi zirve seviyelerinde seyrediyor.

Euro kuru saat 10.38 itibarıyla 4.1799’de işlem görürken, dolar/TL 3.5345 seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar ise yüzde 0,21 yükselişle 1.1827 seviyesindeydi.

Türk Lirası, yıl başından bu yana euro karşısında yüzde 11’in üzerinde değer kaybetti.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde bugün ABD ADP özel istihdam verisi ile San Francisco Fed Başkanı John Williams ile Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in yapacağı konuşmalar izlenecek.

EURO, DOLARA TERCİH EDİLİYOR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “ABD’den gelen veriler, piyasayı çok fazla Fed’in sıkılaşması olayına kaydıracak cinsten değil. Fed’in yakından izlediği en önemli enflasyon göstergesi PCE %1,5 seviyesinde kaldı ve enflasyonun hedeflerin uzağında seyrettiğini bir kez daha gösterdi. Buna karşılık; asıl ivmeyi belirleyecek olan Cuma günkü NFP ve AHE verileri öncesinde bir miktar toparlanma çabası olduğunu görüyoruz. Ancak çok fazla anlam ifade eden bir piyasa hareketi değil. Bugün çok önemli veriler yok, ancak ADP veri yokluğunda bir miktar fiyatlanabilir” dedi.

Erkan değerlendirmelerine şöyle devam etti: “ABD’den gelen ekonomik göstergelerin zayıf olmasıyla beraber, Beyaz Saray çevresinden yükselen politik risklerin ve Trump’ın giderek daha pasif bir başkan olmasının da USD açısından zayıflatıcı etkileri vardır. Piyasa Fed’in hızlıca faiz artıracağına inanmıyor ve Eylül ayına şüphe ile yaklaşmaya devam ediyorlar. Haklılar, çünkü Trump’a ilişkin belirsizlik Fed için de belirsizlik yaratıyor. Trump’ın sağlık reformunu geçirememesi, vergi reformunun büyük ihtimalle EylüL’de bayağı bir erzoyona uğrayarak geçecek olması ve kamu, alt yapı projelerinin akıbetinin belirsizliği ABD’nin ekonomik büyümesinin de vadedilen %3-4’ün altında olacağını gösteriyor. Cuma günü NFP verisinden çok AHE daha önemli. İşsizliğin %4,4 olduğu bir ortamda, istihdamın artık enflasyon yaratması kısmı daha ilgi çekici olacaktır ve %0,3 ideal artış sağlanamazsa veya önceki verilere revizyon gelirse piyasa yine Fed’in sıkılaşması konıusunda çok ikna olmayabilir.

Merkez Bankası sıkı durmaya devam ediyor. Bunun altını da Sn. Çetinkaya enflasyon raporu sunumunda bir kez daha çizdi. Merkez Bankası’nın piyasa fonlamasını %12’ye yakın tutması TL’deki stabilite açısından olumlu. Yarın Temmuz enflasyonu açıklanıyor. Yüksek ihtimalle piyasa beklentisi paralelinde, tek haneye düşen bir enflasyon göreceğiz. Ancak Merkez Bankası politika değişimlerini enflasyondaki aylık değişimlere göre değil, trende ve gelecek beklentilerine yönelik yapmaktadır. Bu yüzden gevşeme beklemem. USDTRY açısından günlük bazda 3,54 üzeri; geniş perspektifte de 3,56’nın üzerinde fiyatlama volatilite eşiğinin geçilmesine neden olabilir. Bu bantların altında 3,49 – 3,48 hedefte olmaya devam edecektir.

EUR ivme kazanmaya devam ediyor. Avrupa’dan gelen son birkaç veri oldukça iyi, her ne kadar Avrupa’yı sırtlayan şu anda Almanya ekonomisi olsa da. Küresel piyasalarda EUR, son dönemde USD’ye göre daha çok tercih edilir konumda. ECB’nin sonbaharla birlikte teşvikten çıkış mesajı vermesi beklentisi EUR’da kuvvetli fiyatlamaya neden oluyor. Kısa dönemde EUR, güçlü kalmaya devam edebilir. 1,20 üzeri an meselesi; hareket 1,2250 – 1,23’e doğru da devam edebilir. Eylül’den önce Fed bilanço küçültmeye başlamadan USD’nin prim yapmasının zor olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden parite hareketi kuvvetli kalacaktır. Bu yüzden EURTRY de parite hareketini takip edebilir. 4,15 üzerinde oluşan momentumla 4,19’un üzerinde 4,23 – 4,27 seviyeleri hedeflenebilir.”

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 10.57 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.53, valörde son işlemde yüzde 11.55 seviyesindeydi.

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 07 Şubat 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 14:3830,594330,5897
Euro 14:3832,980232,9695
İngiliz Sterlini 14:3738,686638,6686
İsviçre Frangı 14:3735,063635,0420
Suudi Arabistan Riyali 14:238,17908,1382