Marc Faber, küresel piyasalarda varlık balonun patlamaya başladığını söyledi.

faber: ''varlik balonu patlamaya basladi''Doktor Kıyamet lakaplı yatırım uzmanı Marc Faber, küresel piyasalarda varlık balonun patlamaya başladığını söyledi.

CNBC yayınında yaptığı açıklamada Faber, “Şu anda varlık fiyatlarında dev bir balon olduğunu düşünüyorum ve bu eninde sonunda patlayacak belki de patlamaya başladı” değerlendirmesinde bulundu.

Marc Faber, “Net bir şekilde görülüyor ki iki yıldır dile getirdiğim Wall Street’te düzeltme beklentimde yanıldım. Ekim 2011’den bu yana düzeltme görülmedi. Yüzde 11’in üzerinde bir düzeltme görmeden piyasalarda yukarı doğru hareketin devam ettiğine şahit oluyoruz. Şimdi artık düzeltme yaşanacağını düşünmüyorum ama fiyatlarda düşme beklentisinin hakim olacağı bir ayı piyasasına gireceğiz” dedi.

Küresel ekonominin güç kazandığına inanmadığını vurgulayan Faber, ekonominin zayıfladığı görüşünde olduğunu ifade etti.

Piyasalarda fiyatları aşağı çekecek üç neden olduğunu bildiren Faber’e göre: “Piyasalarda fiyatları aşağı çekecek üç neden var. Bunlardan ilki Beyaz Saray. Çok zayıf bir başkanımız var ve ABD’de iç sıkıntı yaratacak bazı siyasi sorunlar yaratabilir. İkincisi, düşünmemiz gereken gerçekten önemli siyasi sıkıntılar var. Son olaraksa petrol fiyatlarının yükselme potansiyelini ciddiye almalıyız.”

Faber, S&P 500’de yüzde 30 düzeltme bekliyor.

 

0