Fed’in son faiz kararını açıkladığı 27 Temmuz 2016’dan bu yana bankanın 4 bölgesel başkanı, faiz artışını destekleyen açıklamalarda bulundu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 4  bölgesel başkanı, faiz artırımının bu yıl olacağı beklentisi taşıyor.

Fed’in son faiz kararını açıkladığı 27 Temmuz 2016’dan bu yana

  • New York Fed Başkanı William Dudley,
  • San Francisco Fed Başkanı John Williams,
  • Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart ve
  • Chicago Fed Başkanı Charles Evans

faiz artırımını  destekleyen açıklamalarda bulundu.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer de bu yıl faiz artırımı  olabileceğine işaret etti.

‘EYLÜLDE FAİZ ARTIŞINA GİDİLMESİ MÜMKÜN’

New York Fed Başkanı Dudley, bu ay yaptığı açıklamada, eylülde faiz  artışına gidilmesinin mümkün olduğunu belirtirken, Amerikan ekonomisinin iyi  durumda bulunduğunu söyledi. Dudley, büyümenin ikinci yarıda hızlanacağı  öngörüsünde bulunarak, “Faizleri daha fazla artırmak için uygun zamana  yaklaşıyoruz. Eylülde faiz artışı mümkün.” ifadesini kullanmıştı.

San Francisco Fed Başkanı Williams da ABD, Avrupa ve Japonya’daki  düşük veya negatif faiz oranlarının, para politikasının olası ekonomik krizlere  cevap verme kapasitesini azalttığını savunmuştu.

Williams, iyi bir ivmeye sahip olan güçlü iç ekonominin kademeli faiz  artışına geri dönülmesini mantıklı kıldığını ifade ederek, artışın tercihen ne  kadar erken gerçekleşirse o kadar iyi olacağını söylemişti.

‘ABD EKONOMİSİ HALİHAZIRDA MERKEZ BANKASININ HEDEFLERİNE ULAŞMAYA YAKIN’

Fed Başkan Yardımcısı Fischer, ABD ekonomisinin halihazırda merkez  bankasının hedeflerine ulaşmaya yakın olduğunu, büyümenin hız kazanacağını  vurgulayarak, 2016 yılında bir faiz artırımının halen değerlendirilmekte olduğunu  kaydetmişti.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart ise “Ekonomiye olan güvenim haklı  çıkarsa bu yıl en az bir kez faiz artırılmasının uygun olacağını düşünüyorum.”  değerlendirmesinde bulunmuştu. Lockhart, Fed’in yıl bitmeden faiz artırımına  gitme olasılığının göz ardı edilemeyeceğini de söylemişti.

Chicago Şube Başkanı Evans da Fed’in yıl bitmeden bir kez faiz  artırmasının uygun olabileceğini belirtmişti. Ülke ekonomisinin, küresel finansal  ve ekonomik dalgalanmalara rağmen iyi durumda kalmayı başardığına dikkati çeken  Evans, “Bu yıl belki bir kez faiz artırılmasının uygun olabileceğini  düşünüyorum.” ifadesini kullanmıştı.

‘FED’İN ARALIKTA FAİZ ARTIRMASI EKONOMİK VERİLERE BAĞLI’

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, Fed’in aralıkta faiz artırmasının ekonomik  verilere bağlı olacağını vurguladı.

Schmieding, Fed’in faiz artırımı için açık kapı bırakmak istediğini  ifade ederek, ABD ekonomisinin 3. çeyrekte yılın ilk yarısından daha iyi  performans sergilemesi durumunda aralıkta faizleri artırabileceğini söyledi.

Bugün ve yarın gerçekleştirilecek Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndan fazla bir şey beklenemeyeceğini, sempozyumda para politikasına  ilişkin işaret arayanların hayal kırıklığına uğrayacağını dile getiren  Schmieding, sempozyumun uzun vadeli genel konular ile ilgili olacağı öngörüsünde bulundu.

0