Finansbank’ın sahibi Yunanlı NBG (National Bank of Greece), bu kez bankanın tamamı için yeni bir süreç başlattı.

Bir süre önce açıklanan satış kararının hayata geçmesi için NBG, 9 Ekim tarihine kadar bağlayıcı olmayan teklifleri alacak.

Yunan basınında yer alan bilgilere göre bankanın satışıyla ilgilenen talipli sayısının artma beklentisi sürenin uzatılmasında etkili oldu.

Milliyet’ten Kadife Şahin’in haberine göre, Türkiye piyasasında ise Finansbank’ın satışla ilgilenen üç taliplinin varlığından söz ediliyor. Türkiye’de bir süre önce HSBC Türkiye’nin satışında olduğu gibi yine Ortadoğulu alıcılardan söz ediliyor.

Katarlı ve Lübnanlı iki banka grubunun ilgilendiği bir de Fransız bir grubunun NBG ile temasa geçtiği belirtiliyor. Katarlı grubu ciddi bulmayan bankacılık çevresi, bu grubun Türkiye’deki her satış ile ilgilendiği ancak ellerinde yeterli paranın bulunmadığını görüşünde.  Fransız banka için farklı görüşte olan bankacılar bu gurubun TEB’in (Türk Ekonomi Bankası) ortağı BNP Paribas olabileceğini iddia ediyorlar.

NBG 3.8 milyar euro istiyorFinansbank’ın tümü için NBG’nin alıcılardan istediği paranın 3.8 milyar euro civarında olduğu görüşü hakim. Türkiye’de bankacılık sektöründe öz sermaye karlılık oranlarının düştüğü bir dönemde bankanın bu değerde satışının mümkün olmayacağı ifade ediliyor.

2010’da Türkiye bankacılık sektörünün özsermaye karlılık oranı yüzde 23.9 seviyesindeyken 2014’te bu oranyüzde 15.4’e düştü, Bu yıl için ise sektör ortalamasının yüzde 12’lere düştüğü kaydediliyor.

0