Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türk bankaları daha çetin bir 2015 ile karşı karşıya kalacağını bildirdi.

Fitch Ratings, ılımlı, mütevazi ekonomik büylüme, mevduatlar için rekabet ve ılımlı varlık kalitesi kötüleşmesinin Türk bankaları için 2015’de daha çetin bir faaliyet ortamı oluşturacağını, ancak sağlam sermaye ve karlılık tamponlarının görünümün ‘durağan’ olmaya devam edeceği anlamına geldiğini bildirdi.

Fitch, bankacılık sektörünün kısa vadeli, döviz cinsinden fonlamaya bel bağlamış olmasının görünüm için en büyük riski temsil ettiğini de vurguladı.

Fitch bugün yayınladağı raporda, “Ekonomik büyüme için temel senaryomuz orta vadede büyümenin, yönetilebilir faiz ve kur oynaklığı ve uluslararası fonlamaya ulaşımın devam etmesinin etkisi ile cari yüksek seviyelerinde altında kalmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Varlık kalitesi kredi portföylerinin azalması, artan tüketici borçluluğu ve TL’nin değer kaybından kaynaklı olarak büyük olasılıkla kötüleşecek. TL’de değer kaybı döviz cinsinden borçlular için borç geri ödeme kapasitesini zayıflatabilir” ifadelerine yer verdi.

Yüksek faiz oranları ve mevduatlar izin rekabetin fonlama maliyetlerini yukarı iteceğini öngören Fitch, ancak Türk bankalarının geçmişte kredileri başarılı şekilde yeniden fiyatlamış olmaları nedeniyle marj baskısının ılımlı olacağını öngördü.

Raporunda Türk bankalarının döviz cinsinden yükümlülüklerinin istikrarlı şekilde arttığını ve dış borcun 2008 sonundan bu yana neredeyse üçe katlandığını belirten Fitch, borcun daha kısa vadeli hale geldiğine de işaret etti.

Bu durumun yatırımcı güveninde ani değişikliğin bankaların piyasalara ulaşımının engellenmesinde
potansiyel etkisini ciddi şekilde arttırdığını ifade eden Fitch, yine de senaryoların büyük bölümü çerçevesinde döviz likiditesinin yeterli olacağına inandıklarını vurguladı.

0