9 Temmuz’daki seçimlere hazırlanan Endonezya’da yaşanan yükseliş gelişen piyasaları da yukarı çekiyor.

gelisen piyasalara endonezya dopingiHaftanın ilk işlem gününde gelişen piyasalar 16 ayın zirvesindeki göstergelerin tutunmaya çalıştığı görülüyor.  Özellikle Endonezya’da yaklaşan seçimlerin de etkisi ile ülke endekslerinde ve kurunda yaşanan seçim rallisi endeksi pozitif etkiliyor.

Yeni günde Hindistan endekslerinde de rekor seviyeler takip ediliyor.  Endonezya’da 9 Temmuz’da yapılacak olan devlet başkanlığı seçimleri 240 milyon nüfuslu ile en fazla  Müslüman toplumuna sahip ülkede takip edilecek. Devlet Başkanlığına aday olmak için Cakarta Valiliğinden istifa eden 53 yaşındaki Joko “Jokowi” Widodo’yu, 9 Nisan’da yapılan genel seçimleri kazanan muhalefetteki Endonezya Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) aday göstermişti. Subianto’nun ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü model aldığı belirtiliyor. Widodo’nin kampanya çalışmalarında başarılı bir performans sergilemesine rağmen, kamuoyu araştırmalarında Subianto’nun oy oranının rakibine göre 1.5 puan önde olduğu görülüyor.  Seçim öncesinde haftanın ilk işlem gününde Widodo’nun yolsuzlukla mücadele söylemlerinin etkileri takip ediliyor.

Endonezya Jakarta endeksinde son 3 haftanın zirvesi takip ediliyor. Endonezya rupiahsı ise Aralık’tan bu yana en güçlü seviyeleri işaret ediyor.   Hindistan’a ise Sensex yüzde 0.5’lik yükseliş ile güne devam ederken ülkede 10 Temmuz’da açıklanacak olan bütçe rakamları önemli olacak.

MSCI Gelişen piyasalar endeksi ise yüzde 0.1’lik yükseliş ile 1.063 seviyesine geldi. Hong Kong tarafında yükseliş  altıncı güne girerken hem Hindistan hem de Endonezya ekonomileri için artan iyimserlik gelişen piyasalar için etkili oluyor.
Gelişen piyasalar tarafında yıllık bazda yükseliş yüzde 6 olurken MSCI Dünya endeksi ise yüzde 6.1 yükseldi. Jakarta endeksinde yüzde 1’lik yükseliş ile 11 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye gelindi. Bankalara gelen alımların öne çıktığı görülürken rupiah ise yüzde 1.5’lik yükseliş yaşıyor.   Tayland, Vietmen ve Filipinler yüzde 0.5’lik yükseliş yaşarken içerde güne düşüş ile başlayan BİST 100 endeksi ilk yarı sonuna doğru yüzde 0.35’lik prim ile 77.804 seviyesinde. Dolar TL aynı saat itibariyle 2.1344 seviyesinde. İçeride gösterge tahvilin bileşik faiz yüzde 8.39 seviyesini işaret ediyor. 10 yıllıklarda ise yüzde 9.04 seviyesi hakim.

0