Gelişen piyasalarda hisse senedi fonları 2012’den bu yanan en iyi performansı ortaya koydu.

gelisen ulke etf'lerinden son 2 yilin en iyi performansiKimse boğa piyasasını kaçırmak istemez.

Özellikle Moskova’dan İstanbul’a kadar bölgede toplu bir yükseliş yaşanmışsa.

Varlık yöneticileri neredeyse 11 milyar doları gelişen piyasalara yönlendirirken bu 2012’nin son çeyreğinden bu yana en yüksek rakam oldu.

Bloomberg verilerine göre dünyanın en büyük tahvil fonlarından PİMCO’nun en yakın rakibi Vanguard FTSE gelişen piyasalar ETF’lerine göre son iki yıllık dönemde büyük bir uçurum oluştu.  Geçtiğimiz aya kadar olan dönemde 31 milyar doları gelişen piyasa ETF’leriden çeken yatırımcılar yeniden dönüş yaptılar.  Parasal politikalarda gevşemenin devam edeceği algısı ile gelişen piyasalarda 6 çeyrek sonra hisse senetlerinde iyi performans kaydedildi. Yüzde 5.2’lik yükseliş kaydeden gelişen piyasalarda yılın ilk yarıda tahvil piyasaları da yatırımcıya kazandırdı.

Capital Economics gelişen piyasalar ekonomisti  Neil Shearing, piyasalarda gelişmiş piyasalarda normalleşme beklentisi ile yeniden bir hareketlenme olduğuna dikkat çekti.

Gelişen piyasalar için endişelerin politika değişimi beklentileri artabileceğini kaydeden  Shearing Rusya-Ukrayna  gerilimin tam anlamı ile patlak vermediğini buna ek olarak Tayland ve Türkiye’de yaşanan siyasi baskıların ise kontrol altına alındığını belirtti.

Mayıs ayı itibariyle Boğa piyasasına giren Brezilya’nın Bovespa Endeksi Mart diplerinde bu yana yüzde 20’lik yükseliş kaydetti.  Yılın ilk çeyreğinde Dilma Rousseff’in görevden ayrılacağını fiyatlamıştı.

Ukrayna gerilimi ile gündemden düşmeyen Rus MICEX endeksi önemli yükseliş gösteren piyasalardan biri oldu.  Seçimler ve öncesinde yolsuzluk soruşturmaları ile dikkatleri üzerine çeken Türkiye’de ise Mart diplerinden bu yana yüzde 28’lik ralli yaşandı. Tayland’da ise  aynı dönemde yüzde 21’lik ralli yaşandı.

46.4 milyar dolarlık Vanguard fonu, ETF’ler tarafında ise dünyanın en büyük dördüncü ismi olurken Mart ayında bu yana  ETF’ler tarafında 1.3 milyar doların girdiğini duyurdu.

0