Uluslararası piyasalarda dikkatler güçlenen dolar ve zayıflayan euroya çevrildi…

Dolar, Fed yetkililerinden gelen yorumların ABD’nin faiz artırımına yaklaşmakta olduğu yolundaki spekülasyonu güçlendirmesinin ardından değer kazandı. İtalya ve İspanya tahvilleri, Yunanistan sorununa ilişkin belirsizlikten dolayı değer kaybederken, Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetleri yedi yılın zirvesine çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Londra saati ile 10:12’de yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu ve yen karşısında yedi yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Gelişen piyasa para birimleri düşüşünü yedinci aya taşıdı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.4 gerilerken, Stoxx Europe 600 Endeksi fazla değişmedi. İtalya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi yedi baz puan yükselerek yüzde1.93’e ve Yunanistan tahvillerinin faizi 53 baz puanlık çıkışla yüzde 11.90’a ulaştı. Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, bir günlük tatilin ardından, yüzde 2.9 sıçradı.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, İngiltere vve ABD piyasalarının dünkü tatilin ardından yeniden açılması ile birlikte, faiz artırımlarının veriler ile yön bulacağını söyledi. Öte yandan, piyasalar, Fed Başkanı Janet Yellen’ın faizlerin bu yıl artırılacağına ilişkin yorumuna da tepki verdi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Ardo Hansson, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in daha fazla kemer sıkma konusunda kreditörlerin ısrarlı tutumunu eleştirmesinin ardından  başlayan görüşmeler ile birlikte, anlaşmanın “henüz ufukta görünmediğini” söyledi.

Yunanistan, maliye bakanının kreditörlerden kemer sıkma paketi için koşulları gevşetmesini istemesinin ardından, yardım için teklifini yenilemeye hazırlanıyor. Hong Kong hisse senetleri ralli yapıyor ve borsada 30 günlük işlem hacmi ortalaması, Çin’in ekonomik büyümeyi desteklemek için attığı adımlar ile birlikte, yatırım fonlarının Çin ile karşılıklı sınır ötesi işlem yapabilmesinin Hong Kong hisselerine talebi güçlendireceği spekülasyonunun etkisi ile, önceki zirvelerinin üzerine çıktı.

Hong Kong’da Royal Bank of Canada kıdemli döviz stratejisti Sue Trinh, “Fed Başkanı Janet Yellen’ın geçen haftaki bu yıl faiz artırımının uygun olduğuna ilişkin yorumları açık bir şekilde dolara geniş tabanlı bir destek sağladı,” dedi ve “Buna ek olarak, euroda artan siyasi risk primi var ve bu euronun çok fazla düşmesine yardımcı oluyor” şeklinde görüş bildirdi.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. şef döviz stratejisti Kengo Suzuki, “Yunanistan oyunun sonuna yaklaşıyor ve temerrüt somut bir gerçeklik olarak duruyor,” dedi ve “Eğer euro düşerse, bu dolar alımlarına yayılmalı” yorumunda bulundu.

Anil Daswani liderliğindeki Citigroup Inc. analistleri, “Fonların karşılıklı kabul görmesinin Çin anakara perakende yatırımcılarını Hong Kong piyasasında daha fazla yatırıma teşvik edeceğini düşünüyoruz,” dedi ve “Son 20 yılda, piyasa işlem hacmi ile Hang Seng Endeksi’nin performansı arasında güçlü korelasyonlar görüyoruz. İşlem hacmindeki son artışın diğer bir boğa piyasaları hareketinin başlangıcı olduğu görüşündeyiz” şeklinde görüş bildirdi.

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 23 Temmuz 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 11:0632,950232,9442
Euro 11:0635,866835,8539
İngiliz Sterlini 11:0642,612642,5694
İsviçre Frangı 11:0637,025137,0065
Suudi Arabistan Riyali 10:448,79048,7465