Yatırımcıların gözü bu hafta gerçekleşecek ECB toplantısına çevrildi.

gozler haftanin kritik toplantisindaAvrupa ekonomisinin sıhhatinin bozulmasının ardından yatırımcıların gözü bu hafta gerçekleşecek ECB toplantısına çevrildi.

İyileşmedeki duraksama, enflasyondaki düşüş ve Euro Bölgesi reformlarının hızındaki bocalamanın gündemde olduğu Avrupa’da gözler Perşembe günkü ECB toplantısında olacak.

Ukrayna’da büyüyen çatışma ortamıyla artan jeopolitik riskler nedeniyle Avrupa’nın üçüncü büyük ticaret ortağı Rusya’da yaptırıma gitmesi, ekonomik geri çekilmedeki hızlanmayı da beraberinde getirdi.

Credit Agricole Euro Bölgesi Başekonomisti Frederik Ducrozet, ECB Başkanı Mario Draghi’nin Jackson Hole’daki konuşmasının ardından ECB’den adım beklentisinin geri döndüğünü belirtti.

Reuters’ın haberine göre, Avrupa hükümetlerini reforma teşvik etmek için Draghi ezberbozan bir tonda konuştu. Euro Bölgesi’nin ikinci ve üçüncü büyük ekonomisi Fransa ile İtalya büyüme kaydetmiyor ve reformlara ayak uyduramıyor.

Commerzbank tarafından yayımlanan notta ise, ilk tahvil alımının gelecek yıl görülmesinin beklendiği kaydedildi. ECB’nin Perşembe günkü toplantıda adım atmasını beklemeyen kurum, ECB’nin öncelikle uzun dönemli refinansman operasyonlarının (TLTRO) etkilerini görmek isteyeceğini savundu.

Nomura, ECB’nin tüm faiz oranlarında 10 baz puan indirime gitmesini bekliyor. ECB’den faiz indirimi bekleyen kurumlar arasında JP Morgan, BNP Paribas ve RBS de yer alıyor.

0