Halkbank hisseleri katılım bankası kurmak için bedelli sermaye artırım kararı sonrası ilk seans yüzde 3’e yakın düştü.

Halkbank hisseleri katılım bankası kurulması amacıyla sermayenin yüzde 80 oranında bedelli artırılarak 2.25 milyar liraya çıkarılması kararının ardından ilk seans yüzde 3’e yakın düştü.

Reuters’in haberine göre; Yatırım Finansman Yurtiçi Satış Müdür Yardımcısı Yunus Kaya, yüzde 49’u borsada işlem gören Halkbank hisselerinde düşüşle ilgili olarak Sermaye artırımına katılmak istemeyen yatırımcıların satışı nedeniyle hisseler düşüyor dedi.

CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

Kararın bankanın sermayesini güçlendireceğini belirten Kaya, Katılım bankası için ayrılacak kaynağın yanı sıra bankanın sermayesini dördüncü ve birinci çeyrekte kredilere ayrılacak karşılık için de bilanço güçlenecek. Benzer şekilde katılım bankası kuracak olan Vakıfbank hisselerinde de baskı oluşabilir diye konuştu.

Halkbank hisseleri 13.35 liraya kadar indikten sonra ilk seansı yüzde 2.89 kayıpla 13.45 liradan tamamladı.

Uzmanlar, Halkbank’ın sermaye artırımı nedeniyle özkaynak kârlılığında oransal düşüş olabileceğini ve yeni bir iş kolu olan katılım bankacılığının kârlılığa sınırlı etkisi olabileceğini belirtiyorlar. Halkbank’ın Cuma günü KAP’a yaptığı açıklamada düzenleyici kurumların onayının ardından yapılacak sermaye artırımının ne zaman gerçekleşeceği belirtilmedi.

0