Arçelik’in Koç Finansal Hizmetlerdeki hissesini Koç Holding’e satmaya karar vermesinden sonra şirketin bundan olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’deki yüzde 3,98 oranındaki hissesini 558,6 milyon TL bedel karşılığında Koç Holding’e satmaya karar verenArçelik’in söz konusu satıştan olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Hisse satışının ardından Arçelik’in Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’de hissesi kalmayacak. Açıklama sonrası Arçelik hisseleri yüzde 1,17 oranında primli işlem görüyor.

655 MİLYON TL’LİK PAY ALIMI

Vakıf Yatırım, söz konusu satışın, Arçelik’in bu yılın net kar rakamını olumlu etkilemesini bekliyor.

Vakıf Yatırım konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Aynı zamanda yapılan açıklamada KFS için %4,67’lik paya 653,1 mn TL değer biçilmektedir. Bu ise toplamda 13,98 mlr TL KFS değerine denk gelmekte. Yapı Kredi’nin şu andaki piyasa değeri 17,75 mlr TL’dir. Ve KFS’nin Yapı Kredi’de sahip olduğu %81,8’lik pay 14,52 mlr TL’ye denk gelmektedir. Bu ise YKBNK hisselerinin piyasa değerinin %4 primli işlem gördüğü anlamına gelmektedir.”

‘HANGİ AMAÇLA KULLANILACAĞI BELLİ DEĞİL’

İş Yatırım ise satış bedelinin şirketin piyasa fiyatı ile aynı paralelde gerçekleştiğini bildirdi.

Değerlendirmede, “Hisse satışından elde edilecek tutarın hangi amaçla kullanılacağına ilişkin bir açıklama olmasa da şirketin ASEAN bölgesi ve Amerika’da satın alma fırsatlarını değerlendirdiği yönünde açıklamaları bulunuyor. Koç Holding ayrıca Vehbi Koç Vakfı’nın Koç Finansal Hizmetlerde sahip olduğu 0.69% payı da alacağını açıkladı.

Koç Holding’den toplam 665 milyon TL nakit çıkışı olurken KFS’deki doğrudan hissesi %42.23’e yükselecek.” ifadesine yer verildi.

0