Societe Generale Stratejisti Albert Edwards’a göre geri alımlar biterken hisse piyasası balonu küçülüyor.

hisse senetlerindeki balon sonuyorHisse senedi piyasası Çarşamba günü tüm zamanların rekorunu kırdı. S&P 500 Endeksi, tarihinde ilk defa 2000 puanın üzerinde kapandı.

Societe Generale Stratejisti Albert Edwards piayasayı hareketlendiren güçlerin sadece istikrarsız olmadığını aynı zamanda tersine dönmek üzere olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Edwards, yazdığı notta; “Sermaye balonu ABD’deki kurumsal bilançolar üzerindeki borç dağının üzerini örttü. Geri alımların sona ermesi bu balon için belirleyici olabilir” dedi. Business Insider’da yer alan haberde Edwards’ın bu yorumunun iki noktayı işaret ettiği belirtildi:

1 – Ekonomiyi canlandırmak çabaları dahilinde FED, piyasalarda likiditeyi devam ettirmek ve faiz oranlarının çok düşük kalmasını sağlamak için tahvil alım programını başlattı. İşte bu parasal genişlemeydi.

 2 – Dünya çapındaki şirketler, ucuz kredi piyasalarından faydalanarak hisselerini geri almaya başladılar. Kurumsal borçlanmadaki artışın büyük çoğunluğu geri alımlara gitti.

FED verilerine göre, şirketler 2009 yılında boğa piyasasının başından beri bugüne kadar hisse senetlerinin en büyük alıcısı oldu. Grafikteki mor çubuklarda görülebilir.

Albert Edwards; “Geçmişe bakıldığında parasal genişlemenin bu yolla finansal piyasaları temizlediği ve hisse senedi fiyatlarını yükselttiği konusunda şüphe yoktur” dedi.

Edwards geri alımların yavaşladığı konusunda uyarıda bulunan diğer uzmanlara katıldığını söyledi.

“Sonuçta parasal genişleme sona eriyor ve şirket karları ile nakit akışı büyümenin yavaşlaması bekleniyor. Bu ortamda geri alımların azalması kaçınılmaz olacaktır” diyen Societe Generale stratejisti sözlerini “Yoksa bir balonun sönme sesini mi duyuyorum” diyerek bitirdi.

0