Dünyanın en büyük para yöneticilerinden BlackRock hisse senetlerinin artık pahalı hale geldiğini kaydetti.

hisseler ucuz degil ama tahvilden cazip Henüz bir balon görülmediğini kaydeden kurum yılın ikinci yarısında tahvillerden daha iyi geri dönüş yaşacağına dikkat çekti. 4.3 trilyon doları yöneten BlackRock yarı yıl brifinginde baş yatırım stratejisti Russ Koesterich ve Black Rock Yatırım Enstitüsü direktörü Pete Fisher’n raporuna yer verdi. Hisselerin tahvilden daha iyi performans gösterdiğini pahalı olmalarına rağmen tercih edilebilecekleri kaydedildi. Pahalı ve riskli görünse de ultra düşük volatilitenin daha düşük fiyatlanmada etkili olduğu belirtilen brifingde Japonya’nın  parasal genişleme konusunda yükünün fazla olduğu kaydedildi. Ülkede yapısal reformlar ve verilen sözler ile yerel talebi arttırmaya çalışıldığına dikkat çeken BlackRock, hisselere de ülkede talebin arttığını belirtti.

Bölgesel olarak yapılan değerlendirmede ABD için volatilitenin satın alındığını kaydeden BlackRock ABD’de yatırımcıların put opsiyonlarına göre karar vermeleri gerektiği belirtildi

Avrupa için büyümenin sürpriz olacağına dikkat çeken kurum özellikle enerji ve büyük sermayeli şirketlerin dikkate alınması gerektiğini dil getirdi.

Asya’da Avustralya’nın faizlerinin Çin’den gelen talebe paralel yavaşladığını söyleyen BlackRock uzmanları, bölge için bankalarda uzun vadeli yatırım yapılabileceğini duyurdu. Aynı zamanda Japon hisselerinin hedge amaçlı kullanılabileceği kaydedildi.

Gelişen piyasalar tarafında ise tüm botların henüz batmadığını söyleyen özellikle Brezilya ve Meksika tarafından yerel borçlara yatırım yapılabileceğini kaydetti.

0