PİMCO’nun CEO’su Gross öne sürüldüğü gibi hisse senedi piyasalarında balon olmadığını kaydederken balon oluşumu gösteren noktayı da işaret etti.

hisselerde balon yok ama...Dünyanın en büyük tahvil fonlarından Pimco’nun yönetici Bill Gross son yaptığı değerlendirmede balon oluşumu gösteren yeni bir alanı işaret etti.

Hızlı yükseliş kaydeden hisse senedi piyasaları için bu soru sıkça sorulsa da Gross hisse senetleri tarafında blon görülmediğini kaydederken banka kredilerinde  balon oluşumunun işaretlerinin görülmeye başladığı konusunda uyardı.

CNBC’ye yaptığı değerlendirmede finansal kurumların kredi anlaşmalarda teminatları yükseltilmiş ve ödeme kapasitesi daraltılmış sınırlı kredilerde rekor gittiğini kaydeden Gross, bu tarafa dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.  ABD sınırlı kredi ihraçları 2014’te Haziran ayına kadar olan dönemde yüzde 41’lik artış ile 83.6 milyar dolar seviyesine yükseldi.2013’te bu rakam 59.4 milyar dolar olmuştu. Gross bu hızlı yükselişe dikkat çekerek balon oluşumu sinyali olduğunu kaydetti. Normal olarak görülen seviyelerin faizin yüzde2’ler seviyesinde olduğu varsayılırken riskli varlıklarında fiyatlarının buna göre şekillendiğini kaydeden Gross, sınırlı kredi koşullarına vurgu yaptı. Kaldıraçlı borç verme konusunda yeni alternatiflerin oluşacağını öngören Gross bununda genişlemeyi beraberinde getireceğini söyledi.

Hisse senedi piyasalarında ise söylendiğini gibi bir balon olmadığının altını çizen ünlü yatırımcı piyasalarda artık yeni bir algının oluştuğunu, herhangi bir balonun olmadığını belirti. Gross, yeni normali  bütün finansal varlıkların daha önce yaşanan deneyimlere göre değerlendirilmesi olarak nitelerken, bu yeni normale göre, borsalardaki kazancın düşük bile kaldığına dikkat çekti.

0