Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışında maaş almak isteyenler için yeni bir düzenleme yapıldı.

BES’ten emekli olanlar birikimlerini gelir sigortasına aktararak, ömür boyu maaş alabilecek. Sadece BES emeklileri değil, toplu parasını değerlendirerek emekli aylığı almak isteyen herkes bu imkan yararlanabilecek.

Bunun için sigorta ve emeklilik şirketlerine müracaat edilecek. Bu çerçevede emeklilik ve hayat şirketleri yıllık gelir sigortası düzenleyecek. Maaşlar, tercihe göre aylık olabileceği gibi, 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık ödenecek. 56 yaşını tamamlayanlar toplu para karşılığında ömrünün sonuna kadar ek maaş alacak. 56 yaşından küçük olanlara da fırsatlar sunulacak.

MAAŞ HER YIL ARTACAK

Takvim’in haberine göre, 56 yaşındaki bir kişi, parasını sigorta şirketine yatırırsa, Hazine’nin görüşü alınarak belirlenen tutarlarda aylık almaya başlayacak. Sigorta şirketleri toplu paradan veya her ay ödediği maaştan yüzde 2 kesinti yapabilecek. Kişi eline toplu para geçince önceki paraya ekleme yapıp maaşını daha da yükseltebilecek. Maaşlara her Ocak’ta enflasyon kadar zam yapılacak. Sigorta kapsamında sunulan ürünlerden hak sahibine kâr payı verilebilecek. Yani toplu paranın geliri faiz gelirinin altına düşmeyecek.

MİRASÇIYA ÖDENECEK

Sigortalının vefatı halinde hakları kanuni mirasçılara geçecek. Sigorta şirketi geride kalanlara toplu tazminat ödeyebileceği gibi, ömür boyu maaş da bağlayabilecek. Gelir sigortaları için önceden sigorta şirketleri Hazine’ye başvuracak ve Hazine, yapacağı değerlendirme sonucu altyapısı yeterli şirketlere sigorta sözleşmesi yapma yetkisi verecek.

HERKES FAYDALANABİLİR

Gelir sigortası ürünleri, 56 yaş üstü ve 56 yaş altı kişilere göre düzenlenecek. Yönetmelik kapsamında 56 yaşın altında olup, henüz emekli olamayan kişilere de önemli fırsatlar sunuluyor. 56 yaş ve üzeri kişilerin alacağı maaş için ‘ömür boyu’ şartı varken, 56 yaşın altındakilerde bir kısıtlama yok. Yani maaş bağlama, alma süresi kısıtlı değil. Bu kapsamda örneğin; eline toplu para geçen 40 yaşındaki bir kişi, 50 yaşında veya hemen maaş alacağını belirterek sözleşme yapabilecek. Ayrıca ebeveynler, 18 yaş ve üstündeki çocuğu için sigorta şirketlerine toplu para ödeyip her ay maaş almasını sağlayabilecek. Maaşın tutarı, süresi ödenecek toplu para miktarına, sigorta şirketlerinin hazırladığı teknik tabloya göre belirlenecek.

1 EKİM’DE BAŞLAYACAK

Emeklilere çift maaşın yolunu açan uygulama, 1 Ekim’de başlayacak. Sistemle emekliler, mevcut maaşının yanı sıra ömür boyu ikinci bir maaşa daha kavuşacak. Hazine Müsteşarlığı’nın yayınladığı yönetmelikte, 56 yaş kritik eşik. Yaş sınırı, bireysel emeklilik sistemine göre belirlendi. 56 yaş, bireysel emeklilikte minimum emeklilik yaşı.

0