Daha önce hiçbir paranın yapamadığını ‘sanal’ bir para yapıyor. Dünya tarihi böylesini ilk kez yaşıyor. İşte saat başı gelen rekor üstüne rekorun nedeni.

Yıla 1.000 dolar seviyesinin altında bir fiyatla başlayan en büyük şifreli para birimi Bitcoin’in fiyatı 24 saatten az sürede 15 bin doların üzerine çıktı.

GDAX borsasında dün güne 11 bin 718 dolardan başlayan Bitcoin fiyatı sabahın ilk saatlerinde 14 bin doların üzerine çıktı. Yükselişine her saat başı durmaksızın rekorlarla devam eden para birimi 15 bin dolar bariyerini de aştı.

15 bin 698 dolar ile tarihi zirvesini gören Bitcoin’in fiyatı şu sıralar günlük bazda yüzde 10,44 artışla 15 bin 560 dolardan işlem görüyor.

DİĞERLERİ DÜŞÜYOR

Bitcoindeki bu yükselişe karşın diğer sanal para birimleri güç kaybediyor. En büyük ikinci sanal para olan Ethereum son üç günde yüzde 10’a varan değer kaybına uğrayarak şu sıralar 423 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bir anda yıldızı parlayan IOTA da Bitcoin’deki yükselişten negatif etkilendi. Bu ayın başında 1,23 dolar olan ve sadece yedi gün içerisinde 5,44 dolara yükselen IOTA şu sıralar günlük bazda yüzde 28 düşüşle 3,09 dolardan işlem görüyor.

ABD BORSALARININ KARARI ETKİLİ OLDU

Hızla yaygınlaşan Bitcoin özellikle ABD borsalarında işlem görme tarihi yaklaştıkça daha da değerleniyor. Gözler bu nedenle önümüzdeki haftaya çevirilmiş durumda.

ABD’nin önde gelen opsiyon ticaret borsası CBOE (Chicago Board Of Trade) daha önce yaptığı açıklamada bitcoin ile vadeli işlemlerin 10 Aralık Pazar günü başlayacağını duyurmuştu.

Dünyanın en büyük vadeli işlemler borsası CME’nin de Bitcoin vadelilerini 18 Aralık’ta işleme açması bekleniyor.

0