İran ile Batılı devletler arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandığı bildirildi.

Dünyanın gözü, Almanya ve BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa’nın oluşturduğu P5+1 grubu ile İran arasında 17 gündür devam eden müzakerelerdeydi. Müzakereler sonucunda anlaşma sağlandı. Peki şimdi ne olacak?

İran’a ambargonun kalkacak olması; İran’ın dünya ile barışacağı anlamına geliyor. Bu da yıllardır ambargo sebebiyle ekonomik sıkıntılar yaşayan İran’ın küllerinden doğacağı ve büyük bir güç haline geleceğini gösteriyor.

BÖLGE İÇİN TEK GÜÇ OLUR mu?

İran, Avrasya jeopolitiğinde merkezi bir güç olarak bulunmaktadır. Köklü bir medeniyete ve zengin tarihsel geçmişe sahip olan İran, Ortadoğu’nun büyük güçlerinden biridir. Bölge için zaten önemli olan İran, bu anlaşmadan sonra önemine önem katacak. İleride İran-Rusya beraberliği stratejik ortaklık boyutlarına bile varabilir. Bu da İran’ı bölgenin en güçlü devleti yapacaktır.

ŞİRKETLER SIRAYA GİRECEK

İran’ın yıllardır süren uluslararası yalnızlığının sona erecek olması pek çok şirketin iştahını kabartıyor. Dünyanın en büyük gaz ve en büyük dördüncü petrol rezervine sahip olan ülkede doğacak fırsatlar dendiğinde ilk sırada akla enerji şirketleri geliyor.

Ancak 370 milyar dolarlık ekonomi hidrokarbondan ibaret değil. 10 yıldan uzun bir süredir Batılı ürünlerden mahrum kalan 77 milyon “müşteri” pek çok küresel şirketin ağzını sulandırıyor.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL DEĞİŞECEK?

Türkiye ve İran farklı politikalar izleyen, farklı cephelerde yer alan ve farklı devletsel özellikleri taşıyan Ortadoğu’da iki güç ve rakiptir. İki ülke arasında, dönemsel yumuşamalar yaşansa da birbirinden bir adım önde olmayı amaçlarlar ve politikalarını bu doğrultuda güçlerini göstermek için sürdürürler. İki ülkenin bölgesel güç olma hırsı, onları her zaman bölge üzerine elini uzatan bir güç olmaya itmiştir. İran’a ambargonun kalkacak olması İran’ı Türkiye’nin önüne geçirebilir.

Ama unutulmaması gereken bir şey var ki o da ambargo dönemi boyunca büyük sıkıntılar yaşayan İran’a destek olan, İran ile ticaret yapan bir nevi İran’ı ayakta tutan ülke Türkiye oldu. Şimdi  İran’ın anlaşma sonrası tutumunu herkes merak ediyor.

0