Tahran Borsası yetkililerinden Ruhbahş, geçtiğimiz hafta Tahran ve Borsa İstanbul arasında imzalanan mutabakat ile ilgili bilgiler verdi..

Tahran Borsası (TSE) Uluslararası İlişkiler Müdürü Hamid Ruhbahş, “İran Borsasında kabul edilen ilk yabancı şirketler Türk şirketleri olurken, İran şirketlerinin kabul edildiği ilk borsa da Borsa İstanbul olacaktır” dedi.

“İLKLERE ŞAHİT OLACAĞIZ”
İran’ın başkenti Tahran’daki Tahran Borsası binasında AA muhabirinin sorularını cevaplandıran Ruhbahş, “İki ülke arasında borsa alanında ilklere şahit olacağız” ifadelerini kullandı.Ruhbahş, “Geçtiğimiz hafta, cuma günü, Türkiye’de Tahran Borsası ve Borsa İstanbul arasında mutabakat zaptı imzalandı.  Buna göre her iki ülke şirketleri karşılıklı olarak borsalarında kabul edilecek ve hisse senetleri satışa sunulacak” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki hafta, Borsa İstanbul Genel Müdürü ve beraberindeki heyetin Tahran’a geleceğini belirten Ruhbahş, “29 Şubat tarihinde heyetler buluşacak. Böylelikle borsa konusunda bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirilecek. Bu süreçle birlikte mutabakat zaptında yer alan maddeleri hayata geçirmek için çalışmalarımız da başlamış olacak” dedi.

Ruhbahş, “Borsa İstanbul temsilcilerinin Tahran ziyareti İranlı şirketlerle tanışmada ön ayak olacak. İran Borsasında kabul edilecek ilk yabancı şirketler Türk şirketleri olurken İran şirketlerinin de kabul edildiği ilk borsa, Borsa İstanbul olacaktır” açıklamasında bulundu.


TAHRAN BORSASI’NIN DEĞERİ 112 MİLYON DOLAR

iran-turkiye arasinda imzalar atildi!Ruhbahş Tahran Borsası hakkında ise şunları söyledi: “Tahran Borsasında 37 sanayi dalından 319 şirket bulunuyor. Borsanın günlük işlem hacmi, nükleer anlaşmadan önce 50 milyon dolar iken bu rakam bugün itibarıyla 150 milyon dolara çıkmış bulunuyor. Bu durum, yatırımcıların, yaptırımların kalkmasının ardından İran’a olan ilgilerinin arttığının da en belirgin göstergesidir.Tahran Borsasının değeri 112 milyon dolara ulaşmış durumda”

TAHRAN BORSASI

1967 yılının şubat ayında kurulan Tahran Borsası (TSE), İran’ın en eski ve en büyük menkul kıymetler borsası. Borsa, World Federation of Exchanges (Dünya Borsalar Federasyonu-WFE) ve Federation of Euro-Asian Exchanges (Avrasya Borsalar Federasyonu-FEAS) gibi uluslararası kuruluşlara 1990’lı yıllarda katıldı.

Tahran Borsasında 2010 yılından beri online işlemler yapılıyor.

0