Erdoğan’ın “Benim derdim, bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir” sözü, iş dünyasını umutlandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bir iş adamı gibi bu ülkenin yönetilmesini istemez misiniz? Benim derdim, bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir” sözlerine iş dünyasından tam destek geldi. Bürokratik engellerin Türkiye’nin ayağında pranga olduğuna vurgu yapan iş dünyası “Bunu aşmanın en önemli yolu şirketlerde olduğu gibi hızlı karar alma mekanizması yani Başkanlık sistemidir” diyor.

HAYATA GEÇERSE AYAKTA ALKIŞLARIZ

Bu konuda bürokratik engellere dikkat çeken Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “Hızlı karar alamıyoruz. Başbakan’ın talimatının gerçekleşmesi bile bir hayli zaman ve emek gerektiriyor. Bu da hızlı olanın kazandığı günümüzde hepimize kaybettiriyor” dedi. Ersoy, şunları kaydetti: “Bizler şirket yönetirken birimlerin başındaki yöneticileri performansına göre değerlendiriyoruz. Başarısız yöneticileri eliyoruz. Anonim şirketlerinde şirketin yönetim kurulunun oy çokluğuyla karar alınıyor ve hızlıca hayata geçiriliyor. Bunu ülke yönetiminde de başarabilirlerse ayakta alkışlarız.”

EMİRLİKLER BAŞARILI BİRER ÖRNEK

is dunyasindan erdogan'a tam destekÜlkenin her biriminin tıpkı şirketlerdeki gibi profesyonel yöneticiler tarafından idare edilmesinin başarıyı artıracağını dile getiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Türkiye’nin bu konuda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkelerini örnek alabileceğini söyledi.

Dubai, Katar, Abu Dabi gibi emirliklerin şirket gibi yönetildiğini hatırlatan Akyüz, “Ortadoğu’da gelişmiş emirliklere baktığımızda şirket gibi yönetildiğini görüyoruz. Bu ülkelerde eğer bir birimin toplumun faydası olmadığı görülüyorsa daha kar getiren başka birimler kuruluyor. Biz şirketimizi yönetirken oğlumuz bile olsa başarılı değilse onu yönetimde tutmuyoruz. Ülke yönetiminde de başarılı isimler tutulacak. Böylece çok daha verimli yönetilebiliyor” dedi.

KARAR ALMA SÜRECİ HIZLANIR

Zorlu Holding Başkanı Ahmet Zorlu: Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye anonim şirket gibi yönetilmeli’ derken karar alma süreçlerinin şirketlerde olduğu gibi daha kısa sürede işlemesi gerektiğini vurgulamak istediği kanaatindeyim. Bu tabii ki ülkemiz için pozitif bir gelişme olur.

TÜRKİYE’NİN AYAĞINDAKİ PRANGALAR

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu: Türkiye’nin önündeki en büyük engel bürokrasi. Ayağımızda prangalar var. Örneğin bizim şirketlerde iyi yönetemiyorsa, başarılı işler yapamıyorsa kardeşim de olsa oğlum da olsa o işi alır yapabilene veririm. Yoksa şirketlerde duygusal bağ olmaz. Şirketlere insanlar canla kanla bağlı değildir. Bunu aşmanın en önemli yolu Başkanlık sistemidir.

KURUMSAL, HIZLI VE ESNEK OLMAK DEMEK

Orka Holding Y.K. Başkanı Süleyman Orakçıoğlu: Türkiye Cumhuriyeti anonim şirket olursa hem global düşünmesi hem de halka arz olması demektir. Global şirket olunduğunda birçok avantajı var. Öncelikle dünya ile iş yaparken daha prestijli olunuyor. Anonim şirkette kurallar neyse itinayla dikkate alınıyor, bir takım denetimler oluyor ve kurallarına göre uygulanıyor. İş yapma biçimi değişiyor. Karar alma hızlanıyor. Daha şeffaf bir sistem oluyor. Anonim şirket demek; kurumsal, esnek ve hızlı bir yönetim şekli demektir.

VİZYONER BİR BAKIŞ AÇISI VAR

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: 10 yıldır ülkelerin büyük holdingler gibi yönetilmesi gerektiğini vurguluyorum. Bir ülkenin bu stratejiyle yönetilmesi büyümeyi tetikler, verimliliği artırır. Cumhurbaşkanımızın çok vizyoner bir insan olduğunu düşünüyorum, bu fikrinin de desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

KALKINMA VE BÜYÜME HIZLANIR

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: Türkiye daha pratik bir şekilde yönetilmeli. Bürokrasinin getirdiği yük nedeniyle sanayici ve esnaf ciddi sorunlar yaşıyor. İş adamı mantığıyla yönetilen bir ülkenin kalkınması, büyümesi hızlanır. İletişimin zayıf olduğu ortamda yapı hantallaşır ve 2023 hedeflerine ulaşmamız zorlaşır. Cumhurbaşkanımızın bu söylemini destekliyorum.

0