İş dünyasının temsilcileri Binali Yıldırım’ın AK Parti genel başkan adayı olmasını değerlendirdi.

İş dünyasından yapılan yazılı açıklamada,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkanlığına aday gösterilmesi değerlendirildi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, demokrasilerin vazgeçilmez aracının seçimler olduğunu, ülkeler gibi siyasi partilerin de kendi içlerinde seçime giderek yeni genel başkan seçmelerinin çok doğal olduğunu bildirdi.

Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkanlığına aday olarak belirlenmesini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Olpak, “İmza attığı projelerle ‘İcraatçı Bakan’ unvanını alan, AK Parti’nin kurucularından Sayın Binali Yıldırım’ın tecrübesi ve vizyonuyla, şimdiye kadar olduğu gibi, ülkemize bundan sonra daha da önemli katkılar sağlayacağına inancımız tamdır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.” değerlendirmesinde bulundu.

İş dünyası olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ülkenin geleceğinin inşasında hükümet ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Olpak, “Bu vesileyle görevini devredecek olan Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na da teşekkür etmek istiyorum. Sayın Davutoğlu, zor zamanlar geçirdiğimiz günlerde, duruşu ile ülkemize çok önemli katkılar sağlamıştır. Görev süresi içerisinde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı kendisine minnettarız. Gelecek hayatında kendilerine başarılar dileriz” ifadelerini kullandı.

“BAŞARILI BİR EKONOMİK PERFORMANS BEKLİYORUZ”

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye olarak zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Yıldırım’ın Bakanlık yıllarında gösterdiği performansın ülkemizin üretken ve birikimli bir liderin yönetimine geçtiğinin önemli bir göstergesi. Türkiye hedeflerini gerçekleştirme yolunda hızla ilerlerken, Başbakan değişiminin büyük bir olgunluk içinde tamamlanmış olmasını ülkemiz adına bir kazanım olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Güçlü bir kenetlenme ve dayanışmayla istikrarın devam edeceği beklentisinde olduklarının altını çizen Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldırım’ın Türkiye’nin ekonomi ve siyasal geleceğini belirlemede uyumlu bir çalışma dönemi geçireceklerine inandıklarını aktardı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, Türkiye’de siyasi istikrar ve güvenin devamının ekonomik performans açısından büyük önem ifade ettiğini kaydetti ve Yıldırım’ın Başbakanlığında kurulacak olan yeni hükümetin başarılı bir ekonomik performans sürdüreceğine inandıklarına vurgu yaptı.

Kariyo, “Son 10 yılda markalarımızın elde ettiği başarılarda, ekonomik ve siyasal istikrarın kesintisiz devam etmesinin önemli bir payı var. Önümüzdeki dönemde de ülkemizde marka ekonomisine dönüşümü önceleyen politikalarla, markalarımız gerek Türkiye, gerek dünyadaki gelişimini artırarak sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

is dunyasi yildirim`in adayligindan memnun!“BU DÖNÜŞÜM SÜRECİNİN EKONOMİYE POZİTİF ETKİLERİ OLACAKTIR”

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, bu dönüşüm sürecinin ekonomiye pozitif etkilerinin olacağını belirterek, ekonomi yönetiminin yerli üretimi desteklemeye ve ithalata karşı tavrının devam edeceğine inandıklarını söyledi.

Çetin, “Bölgesel bir güç olma yolunda güçlü adımlar atan Türkiye’nin, ekonomisinin de içeriden veya dışarıdan gelebilecek darbelere karşı son derece dayanıklı olması gerekiyor. Ayakkabı sanayicileri olarak daha fazla üretim, istihdam ve ihracat için yeni hükümetimiz ile de yan yana çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Giyim sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, geride bıraktıkları yıllarda seçimlerle çok zaman kaybettiklerini hatırlatarak, artık vakit geçmeden ekonomiye odaklanmaları gerektiğini vurguladı.

Fayat, “Daha önce hazırlanan eylem planlarının uygulamaya geçirilmesini istiyoruz. Ekonominin çözüm bekleyen pek çok sorunu var. Bu sorunları çözecek olan hükümetlerdir. Sayın Binali Yıldırım’ın kuracağı hükümetin, Türkiye’nin ulusal, bölgesel ve ekonomik sorunlarına çözüm üretip, biran önce reformları hayata geçirmesini bekliyoruz” şeklinde görüş belirtti.

“2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM”

Konuya ilişkin Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) yapılan açıklamada ise Yıldırım’ın aday gösterilmesinin büyük bir memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bunun 2023 hedeflerimiz doğrultusunda istikrar ve uyum açısından önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Bakanlığı döneminde altyapı yatırımlarında ve kalkınmada öncelikli projelerde gösterdiği gayreti ve başarıyı yakından takip ve takdir ettiğimiz Sayın Binali Yıldırım’ın Başbakanlığında kurulacak yeni kabinenin daha önce de olduğu gibi Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaştırılması için, önümüzdeki yıllarda daha fazla yatırım daha fazla üretim ve daha fazla ihracat ile büyümemiz için çaba harcayacağına yürekten inanıyoruz.” 

0