Borsa İstanbul’da perşembe günkü sert düşüşün perde arkasından robotlar çıktı. Uzmanlara göre Suudi Arabistanlı fonun satışıyla artan volatilite, makine işlemlerini devreye sokunca borsada kayıplar hızlandı.

Borsa İstanbul’da perşembe günkü sert düşüşün perde arkasından robotlar çıktı. Uzmanlara göre Suudi Arabistanlı fonun satışıyla artan volatilite, makine işlemlerini devreye sokunca borsada kayıplar hızlandı.

Borsa İstanbul’da önceki gün gözlenen ve piyasa oyuncularının nedenini açıklamakta zorlandığı sert hareketlilik ve düşüşün perde arkasından ‘robot’lar çıktı! Büyüme ve cari açık rakamlarının beklenenden çok iyi geldiği ve yurtdışı borsaların kısmen sakin olduğu perşembe günü Borsa İstanbul’da sert dalgalanmalar yaşanmış ve BİST 100 Endeksi yüzde 2.97 çakılmıştı.

Habertürk’ten Sefer Yüksel’in haberine göre, düşüşün ana nedenlerinden birinin Suudi Arabistanlı fonun satışı olduğunu kaydeden piyasa uzmanları, bir başka neden olarak da borsada son yıllarda oluşan yeni müşteri tipini gösteriyor.
iste borsadaki cokusun nedeni!“YENİ STANDART OLUŞUYOR”
Uzmanlar, Suudi fonunun volatiliteyi artırdığını, bunun üzerine de algoritmik yazılımlarla makine işlemlerinin hızla devreye girmesiyle düşüşün hızlandığını belirtiyor. Peki bu işlemler nasıl yapılıyor ve piyasayı nasıl etkiliyor?
Uzmanlar, bu yeni müşteri tipini de piyasada robot ya da makine satışı denilen, uzaktan erişimle ve algoritmik yazılımlarla yapılan işlemler olarak tanımlıyor. Tüm gelişmiş piyasalarda algoritmik yazılımla yani makine ile yapılan işlemlerin payının çok fazla olduğuna dikkat çeken piyasa oyuncuları, makine işlemlerinin son dönemde Türkiye piyasasında da artan bir ivmeyle yer almaya başladığını belirtiyor.
Uzmanlar, Borsa İstanbul’da Nasdaq altyapısının kullanılmasıyla birlikte hız ve kalitenin daha da arttığını belirterek “Klasik anlamda uzun vadeli yatırımcı tipi değil de kısa vadede al-sat yapıp yüksek hacim yaratan bu tip müşteri, hem hacim hem de beraberinde volatilite getiriyor. Piyasanın yeni standardı oluyor” yorumunda bulundular.
DÜŞÜK HACİN YÜKSEK VOLATİLİTE
Otomatik emirlerin devreye girmesiyle kademelerin çok hızlı değiştiğini kaydeden uzmanlara göre bunun nedeni hisselerdeki düşük hacim.
ÇIKARKEN DE HIZLI YÜKSELİYOR
Artan kalite ve hızla beraber piyasada algoritmik makine işlemlerinin daha da artacağını belirten uzmanlar, Türkiye’de yabancı yatırımcılarla iş yapan kurumların neredeyse tamamında bu tarz işlemlerin payının her geçen gün arttığına dikkat çekiyor. Piyasada belli hareketlilik olduğunda bu yazılımlarla otomatik emirlerin devreye girerek volatilite oluştuğunu vurgulayan uzmanlar, olumlu bir haber olduğunda da hızla gelen alımlarla piyasada yükselişin de hızlı olduğunun altını çiziyor.
BORSA’DA IKI GÜNLÜK KAYIP YÜZDE 6’YA DAYANDI
Borsa İstanbul’da önceki gün başlayan sert düşüş dün de devam etti. BİST 100 Endeksi yüzde 2.85 düşüşle 70 bin 280 puandan kapanırken, iki günlük kayıp yüzde 6’ya yaklaştı. Ancak Endeks, dünkü düşüşte önceki günkü gibi ‘yalnız’ değildi. ABD Merkez Bankası FED’in gelecek hafta faiz artırımlarına başlayacağına kesin gözüyle bakılmasının yanı sıra bunun gelişmekte olan piyasalara satış getirmesi ve Çin’in emtia tüketiminin azaldığı verisi dünya borsalarına satış getirdi. Birçok Avrupa borsasında kayıplar % 2’yi aştı.

1