İsviçre Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesiyle avro sert düştü, İsviçre borsasında kayıplar sürüyor.

isvicre surprizi ile piyasalarda sok suruyorİsviçre Merkez Bankası, dün avro başına 1,20 frank olarak tuttuğu minimum kur uygulamasına son vermiş ve mevduat faiz oranını 50 baz puan düşürerek yüzde eksi 0,75’e çekmişti.

Kararın ardından İsviçre Frangı, dolar, avro ve TL karşısında yaklaşık yüzde 20 değer kazandı. Avro, frank karşısında dün yaklaşık yüzde 19 düşüşle 0,974’e kadar gerilerken, şu sıralarda 1,018 seviyelerinden alıcı buluyor. Dolar, frank karşısında dün yüzde 18 düşüşle 0,822’ye kadar gerilemesinin ardından toparlanarak şu dakikalarda 0,876 seviyesine çıktı.

İsviçre Merkez Bankası’nın İsviçre Frangını avroya sabitleme politikasından vazgeçmesiyle, Türk Lirası karşısında 2,8437 ile tarihinin en yüksek seviyesini gören frank şu dakikalarda 2,6301 TL’den alıcı buluyor. Türk Lirası karşısında 1.5 yılın en düşük seviyesini gören avro, dolar karşısında da 2003 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

– Borsa’da kayıplar sürüyor

İsviçre Merkez Bankası’nın dün faiz indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesinin ardından İsviçre borsası da tüm zamanların en büyük günlük kaybı yaşandı. Dün gün içinde yüzde 12’lik düşüşle 8.085,46 puana kadar gerileyen SMI endeksi, bugün de kayıplarını sürdürürken, şu sıralarda dünkü kapanışa göre yüzde 4 azalışla 8.073,55 puanda bulunuyor.

İsviçre 10 yıllık tahvil faizleri ise son iki günde yüzde 0,25 seviyelerinden yüzde 0,11’e kadar geriledi.

Analistler, İsviçre Frangının değer kazanmasının, gelecek 2-3 yılda İsviçre’nin ihracat performansını düşürebileceğini belirterek, ülke ekonomisinin ve kamu finansmanının kurda yaşanan değişimlere direnç gösterebileceğini ifade ediyor.

 

0