Libero gazetesine mülakat veren İtalya Başbakanlık Müsteşarı Giancarlo Giorgetti, bu ayın sonu ile eylül ayının başında İtalya’ya yönelik ekonomik bir saldırı olabileceğine dikkati çekerek, bu bağlamda Türkiye’yi örnek gösterdi.

İtalya Başbakanlık Müsteşarı Giancarlo Giorgetti, piyasalarda avını seçip harekete geçen aç spekülatif fonlar bulunduğunu belirterek ülkesinin tıpkı Türkiye gibi bir ekonomik saldırıya uğrayabileceğini söyledi. İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi de hafta sonu bir gazeteye verdiği mülakatta Türkiye`ye dayanışma mesajı gönderdi.

Piyasa üzerinden İtalya’ya yönelik ekonomik saldırı olabileceği  ihtimalinin sorulması üzerine Giorgetti, “Böyle bir saldırıyı bekliyorum.  Piyasalarda  avını seçip harekete geçen aç spekülatif fonlar bulunur. 1992  Ağustos sonunda ve 7 yıl önce Berlusconi’yle neler olduğunu hepimiz gördük. Yazın  borsada az hareket olduğunda bu, ülkelere yönelik agresif girişimlere neden  olabilir, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi.” ifadelerini kullandı.

İTALYA’DAN TÜRKİYE’YE DAYANIŞMA MESAJI

İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi de hafta sonu bir  gazeteye verdiği mülakatta Türkiye’ye dayanışma mesajı göndermişti.

Milanesi, “İlk düşüncem, Akdeniz’in ticari ve mali dengesi açısından  çok mühim bir oyuncu olan önemli bir ülkeyle dayanışma göstermek gerektiğidir.  Kriz durumu hepimiz için kötü haberdir. Sorumluluk sahibi bir şekilde yakınlık  göstermemiz ve Türk lirasının çöküşünün kısa vadedeki muhtemel sonuçları için  dikkatlice gözetim ve denetim yapmamız gerekir.” demişti.

https://www.canliborsa.site/doviz

Türkiye’de olanların, Avrupa kıtasını da ilgilendirdiğini belirten  Milanesi, Avrupa gibi sağlam bir bölgede, birçok ülkenin tek bir güçlü para  birimi kullandığı ve bir sorun yaşandığında bu ülkelerin bir koruma ağı  oluşturduğu bir bölgede bulunmanın avantaj olduğunu söylemişti.

Milanesi, “Türkiye’de yaşananlar, euro gibi bir para birimi  kullanmanın olumlu veya olumsuz olduğu konusunda hala şüpheleri bulunanlar  tarafından çok dikkatlice değerlendirilmelidir.” yorumunda bulunmuştu.

0