ABD’nin en büyük yatırım bankalarından olan JPMorgan Chase’in Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, ABD’nin kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini söyledi.

ABD’li 30 CEO’nun katılımıyla oluşturulan  kamu politikaları kuruluşu  Business Roundtable’ın başkent Washington D.C’deki toplantısında konuşan Dimon,  ABD ekonomisi ve Başkan Donald Trump hükümetinin politikaları hakkında  değerlendirmelerde bulundu.

Dimon, Trump hükümetinin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı  (NAFTA) yeniden müzakere etmek istediğine işaret ederek, ABD’de özel ve kamu  sektörlerinin NAFTA’nın getirdiği ekonomik faydaları korumak ve geliştirmek için  daha sıkı çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

ABD’li CEO’ların Kanadalı ve Meksikalı meslektaşlarıyla birlikte  hareket ederek NAFTA müzakerelerinde hükümetle görüş paylaşması gerektiğini  bildiren Dimon, müzakerelerin başarılı geçmesi durumunda Kuzey Amerika’da  ekonomik büyümenin ve istihdam artışının yakalanabileceğini ifade etti.

dunya devi uyardi: abd kendine cekiduzen versinDimon, ABD’nin yoksul mahallelerinde yaşayan öğrencilerin yaklaşık  yarısının liseden mezun olamadığına dikkati çekerek, mezun olan öğrencilerin ise  uygun işlerde çalışamadığını vurguladı.

Ayrıca, ABD’de askerlik yaşına gelmiş gençlerin yaklaşık yüzde 70’inin  okuryazarlık seviyesinin düşük olması veya obezite ve diyabet gibi sağlık  sorunları nedeniyle orduya katılamadığının altını çizen Dimon, söz konusu oranın  “inanılmaz derecede yüksek” olduğunu dile getirdi.

Dimon, ABD’de istihdam ve ücret seviyelerini düşük tutan başka  faktörler de olduğunu belirterek, “Sadece tek bir alanda değil birçok konuda  Amerika’nın kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini düşünüyorum.” yorumunu yaptı.

Nisan başında ABD’yi “yavaş bir tren enkazı” olarak tanımlayan Dimon,  ABD Başkanı Donald Trump’ın iş danışmanlık konseyinde üye olarak yer alıyor.

0