Avrupa’da birçok kulübün çıkardığı ‘taraftar token’ olarak adlandırılan dijital paralara Türk kulüpleri de ilgi göstermeye başladı

Küresel merkez banklarının gündeminde olan dijital para şirketler başta olmak üzere futbol kulüpleri için de yeni bir gelir kapısına dönüştü. Fiyatları hızla artan kripto paralar halka açık kurumsal şirketler tarafından da yoğun talep görüyor.

Pandemi sürecinde büyük gelir kaybına uğrayan ve son gelişmeleri fırsata çevirmek isteyen futbol kulüpleri de kendi dijital paralarını çıkarmaya başladı. Avrupa’da birçok kulüp dijital para çıkarırken Türkiye’de kulüpler arasında Karşıyaka bu konuda ilk adamı attı.

Karşıyaka Spor Kulübü çıkardığı 10 milyon adet dijital parayı taraftarlarına sattı. Karşıyaka’nın toplam 350 milyon adete çıkarmayı planladığı bu paraların, önümüzdeki aylarda dijital para borsasında da işlem yapması planlanıyor.

Taraftarlar aldıkları dijital paralarla kulüplerine maddi katkı sağlarken, aynı zamanda bu paralarla alışveriş de yapabilecek. Sistemi oluşturan “Taraftar token” olarak adlandırılan dijital paralara spor kulüplerinin daha fazla ilgi göstermesi bekleniyor. Gerçek dünya varlıklarının ‘token’ adı verilen bir dijital değere dönüştüğü sürece tokenize deniliyor.

https://www.canliborsa.site/haber/trabzonspor-kripto-para-cikartiyor-tra-token

https://www.canliborsa.site/haber/musk-konusunca-cosmustu-yine-konustu-bu-kez-coktu

https://www.canliborsa.site/haber/kripto-para-kullaniminda-turkiye-orta-dogunun-lideri

 

0