Dolar fiyatlarında tansiyon Katar ile yükseldi. Dün gece dolar fiyatları 3.56 sınırına yaklaşırken bugün 3.55 seviyesinin altında işlem görüyor. Kur, bölgesel gelişmeleri, Avrupa Merkez Bankası kararını, İngiltere seçimlerini ve FBI eski başkanının açıklamalarını izleyecek.

Katar ile askeri alanda iki anlaşma dün mecliste kabul edilirken, dolar/TL akşam saatlerinde 3.56 seviyesine kadar yükseldi; piyasalar bugün bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararını, İngiltere seçimlerini ve FBI eski başkanının açıklamalarını izleyecek.

Dün saat 18.07’de 3.5448/3.5463 seviyesinde olan dolar/TL gece 3.5590’a kadar yükseldikten sonra bu sabah güne 3.54 seviyesinden başladı. Dolar kuru saat 9.16 itibarıyla 3.5465 seviyesinde işlem görürken, euro aynı dakikalarda 3.9944 seviyesindeydi. Euro/dolar ise 1.1262 seviyesinde işlem görüyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Tahvil bono piyasasında da dün faizler yükseldi. Buna göre 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.36, valörde son işlemde yüzde 10.40 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık yeni gösterge olan 15 Mayıs 2019 itfalı tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.98, valörde son işlemde yüzde 11.09 seviyesindeydi.

DOLARDA YÖN NERESİ?

dolar ne kadar? ( 8 haziran dolar fiyatlari )İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu,”Dün Hükümet’in Katar’a askeri unsurlar gönderilmesine yönelik kararnameyi ön plana çekmesi piyasalarda dalgalanma yarattı. Bu durum yurtiçi piyasalarda da bir miktar baskıya neden oldu denilebilir. Mevcut kararname 2016 yılında hazırlanmış olsa da, alt sıralardan özellikle bugünlerde ön sıraya çıkarılmış olması Katar’a bir mesaj niteliği taşıyor. Önümüzdeki günlerde diğer arap ülkelerinin Türkiye’ye nasıl bir tepki vereceği belirsizlik yaratıyor. Piyasaları rahatsız eden etken konu bu şekilde ifade edilebilir. Şimdilik bunun sınırlı olduğunu söylemek mümkün. Dolarda 3.56 sınırına doğru yaşanan tepki yükselişinde bunun etkisi bulunuyor” şeklinde belirtti.

Turşucu şunları ekledi: Gelmiş olduğu noktaların kritik destek seviyeleri olması, tepki yükselişlerinin bir miktar sert olmasına neden olmakta.  Genel olarak dolardaki seyri 3.50-3.55 aralığında izlemeyi sürdürüyoruz. Gelişmeler 3.50 desteğinin kırılmasını sağlayacak yönden şimdilik esmiyor. Ancak yükselişlerinde fazla uzağa gidemediğini görmekteyiz. Bugün süper Perşembe olarak ifade edilirken, gözler AMB faiz toplantısında, İngiltere seçimlerinde ve ABD’de eski FBI direktörünün ifadelerinde olacak. AMB’den faiz değişikliği beklenmiyor ancak Draghi’nin mesajları yakından izlenmeli. Draghi sürpriz yapmayı seven bir başkan. İngiltere seçimlerinde ise belirsizlik olmasına karşın, Sterlin’de seçim öncesinde net bir fiyatlama yok. ABD FBI direktörünün ifadelerinin yazılı metni dün basına verildi ve bu sabah önemli bir etki yarattığı söylenemez.

‘SÜPER PERŞEMBE’ TL’Yİ DE ETKİLEYECEK

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan; “Piyasaların merakla beklediği “Süper Perşembe” hemen hemen her enstrümanda olduğu gibi, TRY üzerindeki fiyatlamalarda da etkili olacaktır. Türkiye’nin Katar’a asker göndermeyi öngören tasarıyı Meclis’te kabul etmesi ile beraber krize taraf oluyor olmamız, dün TRY’nin EM kurları içerisinde önemli sayılabilecek bir oranda değer kaybetmesine neden olmuştur. Bu kapsamda 3,56 seviyesine yaklaşan bir kur hareketi söz konusu olmuştur. Teknik seviyelerde de meydana gelen bazı kırılmalar sonucunda oluşan yeni resim 3,57 seviyesini direnç, 3,53 seviyesini ise gün içinde destek olarak göstermektedir” dedi.

Erkan değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Bugün İngiltere’de yapılacak seçimlerden çıkacak sonuç (baz senaryo May’in kazanması, ancak anketler sonucu belirsiz kılıyor), ECB’den gelecek açıklamalar (dün sızan bilgiler Draghi’nin daha temkinli bir konuşma yapabileceği ihtimalini artırıyor) ve eski FBI Direktörü James Comey’nin ifadesi (yayınlanan metinde şimdilik Trump konusunda ekstra negatiflik uyandıracak bir ibare yok) bugün piyasalarda başta USD, EUR ve GBP olmak üzere birçok enstrüman üzerinde etkili olacak ve TRY çaprazlarında da buna bağlı hareketler görebiliriz. Dünkü kur yükselişinin bir kısmı EURUSD paritesindeki düşüşten gelmişti mesela. Bunun yanında Orta Doğu, Uzak Doğu gibi coğrafi bölgelerde artan jeopolitik riskler konusunda temkinli olunması gereken bir dönem içindeyiz. Bu dönem içerisinde EM varlıkları portföy güncelleme kapsamında da toplu hareketler sergileyebilir veya risk profiline göre bazı EM varlıklarında ayrışmalar gözlemlenebilir. Şu anda kaygan zeminde duran bir TRY hareketi söz konusu, genelde geniş çaplı yükselişler bir habere bakabiliyor.

Bugün yurtdışına korele, özellikle diğer EM piyasalarına paralel bir hareket bekleriz. Bu kapsamda kurda önceden gerçekleşen hareketler ve endişe unsurları da düşünüldüğünde 3,57 üzerinde 3,61 hareketi gerçekleşebilir. Kurlarda 3,50 altında kalıcı bir seyir oluşmaması beklentimi her türlü senaryoda koruyorum.”

TEZKERE KABUL EDİLDİ

Türkiye ile Katar arasında 2016 yılında imzalanan ve Türk askerlerinin Katar’da konuşlanmasını da öngören askeri alandaki iki anlaşma, hükümet tarafından TBMM Genel Kurulu’nun gündeminin üst sıralarına alınmasının ardından dün akşam kabul edildi.

Katar ile ilgili gelişmeler dün uzmanlar tarafından Türkiye’nin Suudi Arabistan ve ABD’nin karşısında yer alacağı şeklinde yorumlanmış ve bir risk unsuru olarak fiyatlayan piyasada kur ve faizde yükselişe neden olmuştu.

Diğer taraftan Ankara’nın Alman parlamenterlerin İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaretine izin vermemesinin ardından Alman hükümeti üsteki askerlerin çekilmesi kararı alması da piyasalarda izlenen bir diğer konu oldu.

KATAR’A YAPTIRIMLAR AÇIKLANMIŞTI

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen gibi ülkelerin arasında bulunduğu çok sayıda Arap ülkesi hafta başında “terörizmi desteklediği” gerekçesiyle Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Katar’a yönelik bazı yaptırımlar açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise Ortadoğu gezisi sırasında “radikal ideolojinin” finanse edilmemesi uyarısında bulunduğunu ve bunun ardından görüştüğü ülke liderlerinin Katar’ı işaret ettiklerini ifade etti.

YURT DIŞI PİYASALAR

Asya borsaları, yatırımcıların İngiltere’deki erken genel seçimlere, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararına ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden aldığı FBI eski başkanının Senato’nun sorularına vereceği cevaplara hazırlandığı günde yönsüz seyir izliyor.

FBI eski başkanı James Comey’nin bugün Senato komisyonunun sorularına cevap vermeden önce yapacağı konuşmayı yazılı olarak yayımlandı. Comey’nin konuşması Rusya’nın geçen yılki ABD seçimlerine müdahalesi hakkında yürütülen inceleme hakkında daha önce bilinmeyen bir bilgi içermiyor.

İngiltere’de seçim sonuçları açıklanmadan önce ise ECB para politikası hakkındaki kararını açıklayacak. Ardından ECB Başkanı Mario Draghi TSİ 15.30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Bloomberg’de yer alan ve Euro Bölgesi yetkililerine dayandırılan habere göre; ECB gelecek üç yıl için olan enflasyon tahminini sırasıyla yüzde 1.7, yüzde 1.6 ve yüzde 1.7’den yüzde 1.5’e düşürmeye hazırlanıyor.

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 20 Haziran 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 13:5032,675332,6698
Euro 13:4935,184835,1476
İngiliz Sterlini 13:5041,634141,6044
İsviçre Frangı 13:4936,741436,7192
Suudi Arabistan Riyali 13:358,70498,6615