Babacan, dünyadaki tüm katılım bankalarının merkez bankası olarak faaliyet göstermesi planlanan Megabank için çalışmanın başladığını söyledi..

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Megabank’ın tüm katılım bankalarının likidite yönetiminde ve bir Merkez Bankası statüsünde faaliyet göstermesini istediklerini, ayrıca yatırım bankası fonksiyonunu da üstlenmesini istediklerini kaydetti.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin genel kurulunda konuşan Babacan, “Türkiye, İslam Kalkınma Bankası ve Endonezya’nın üçlü olarak geliştireceği bir proje olarak, geçen ay İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve Endonezya Maliye Bakanı ile üçlü toplantıda bunun yol haritasını çizdik” dedi.

Megabank’ın güçlü bir sermaye ve likidite yapısı ile kurulmasının önemine dikkat çeken Babacan, şunları söyledi:

“Biz Türkiye olarak en az 300 milyon dolar sermaye koyarız dedik. Endonezya ‘biz de hazırız’ dedi. Özel bazı kuruluşlardan da talep var. Bunun çalışmasını yoğunlaştırdık.”

katilim bankalari icin megabank geliyorTürkiye Merkez Bankası da dahil diğer merkez bankalarının katılım bankaları ile ilişkilerinde tereddüt oluştuğuna dikkat çeken Babacan, Megabank’ın fonksiyonlarından birinin likidite yönetimi olmasını ve dünyadaki tüm katılım bankalarının bir merkez bankası olarak çalışmasını, ayrıca bir yatırım bankası fonksiyonu da üstlenmesini istediklerini belirtti.

0