Piyasalar Yellen’in çarşamba ve perşembe günü Kongre’ye yapacağı yarı yıl para politikası açıklamalarına odaklanırken, uzmanlar Yellen’ın konuşmalarının TL’nin seyrini belirleyeceğini belirtiyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ve Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Erol Gürcan değerlendirmelerini bigpara’ya yaptı.

YELLEN’İN KONUŞMASI OYUN BELİRLEYİCİ

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Konuşma öncesi volatilite sınırlı, hisse senetleri kazançlarına tutunuyor, USD her ne kadar G10’a karşı görece zayıf olsa da, 10 yıllık ABD tahvil faizi yüzde 2,40’ta, halen çok yüksek. Pozisyonlanmalar, Yellen’in konuşmasından önce EM’lerde tedirginlik yaratacak yönde” dedi.

Erkan değerlendirmesine şöyle devam etti: “Yellen’in konuşması oyun belirleyici gelişmelerden ilki. Özellikle soru – cevap kısmında ABD ekonomisi ile ilgili çizeceği resim çok önemli. ABD enflasyonundaki yavaşlama dar perspektifli, geçici fiyat etkili bir yavaşlama mı, yoksa ekonomik dinamiklere mi bağlı? Tahvil piyasası olayı son derece optimistik fiyatlıyor. Yellen da benzer bir şeyler ortaya koyarsa ABD 10 yıllıkları bu sefer yüzde 2,50 sınırına dayanır ki, bu daha değerli USD demek olacaktır. EM para birimlerindeki görünümü bozabilir ve DXY’yi de daha üst seviyelere taşıyabilir. Böylesi bir durumda USDTRY’de denge noktasının 3,64’ün üzerinde oluşması bir risktir ve daha yukarı seviyelere fiyat hareketinin de tetiklenmesine neden olacaktır” şeklinde belirtti ve şöyle devam etti:

Öte yandan; Fed’in üzerinde faizleri hemen hızlı bir şekilde artırma gibi bir baskı söz konusu değil. Ekonominin gidişatı, iyileşme için daha çok kanıt görmek gerekliliğini ortaya koyuyor. Ücretlerdeki artışın ve tüketimin istikrara kavuşmaması, halen dinamiklerde de sorun olabileceği görüşünü destekliyor. Her ne kadar şu anda tahvil piyasası, tam bir optimistik havayı fiyatlıyor olsa da, Trump yönetiminin bir kere vergi refornu dahil olmak üzere ekonomik büyümeyi yüzde 3-4 bandına taşıyacak reformları tam anlamıyla geçiremeyecek olması, Fed’in de birkaç ay sonradan ziyade, yıl sonuna doğru bir faiz adımı atmasına neden olabilir. Yelen’in konuşmasının böylesi ılımlı bir tonda olması durumunda ise EM’ler kısa süre için rahatlar ve USDTRY’de de 3,60’ın altında bir seyir normalleştirilmiş olur. Ancak bu hareketin 3,50 altında yeni bir eğilim yaratmasını da beklemem.

yellen tl'nin seyrini belirleyecek!

YENİ MESAJLAR TL ÜZERİNDE OYNAKLIĞI ARTIRABİLİR

Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Erol Gürcan “Fed Başkanı Yellen’ın çarşamba ve perşembe günleri Kongre ve Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunumlar piyasaların yakın takibinde olacak. Son toplantıda bilanço küçültmenin zamanlamasına ilişkin olmasa da operasyonel çerçevesine ilişkin net mesajlar verilmişti. Dolayısıyla, özellikle bilanço küçültme sürecinin zamanlamasına ilişkin gelecek mesajlar oldukça kritik bir öneme sahip olacak. Fed’in temel olarak hem istihdam hem de enflasyon hedefi bulunmakta” dedi.

İstihdam tarafından uzun süredir genel manada işlerin istendiği gibi gittiğinin görüldüğünü belirten Gürcan, “Enflasyon tarafında resim bu kadar net değil” şeklinde belirtti. Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Gürcan sonrasında şunları ekledi:

“Dolayısıyla, bilanço küçültme zamanlaması ile birlikte enflasyona yönelik gelecek mesajlar piyasaların odağında olacak. Son günlerde gelişmekte olan para birimlerinin dolar karşısındaki değer kaybının zaman zaman hızlandığı görülmekte. Yellen’ın Haziran ayındaki basın toplantısı ve FOMC toplantısında yapılan açıklamalardan farklı bir şey sunmaması durumunda dolardaki değerlenme eğiliminin bir miktar sakinleşmesi beklenebilir. Ancak, özellikle enflasyon ve bilanço küçültmeye ilişkin verilecek yeni mesajlar TL ve diğer gelişmekte olan para birimleri üzerinde oynaklığı artıcı önemli etki bırakabilir. Enflasyonun güçleneceği ve/veya bilanço küçültmenin başlangıç zamanına ilişkin önümüzdeki birkaç ayın işaret edilmesi gibi senaryolarda dolar/TL’nin 3.65 TL’yi aşarak hızlı bir şekilde 3.70 – 3.73 TL civarlarına doğru bir hareket yaptığı görülebilir. Diğer taraftan, herhangi bir yeni söylemde bulunulmaması ya da doların değerini düşürücü yönde gelebilecek açıklamalar da kurun 3.58 – 3.63 TL aralığında dengelenme arayışına girmesi beklenebilir.”

0