500 milyon TL’lik büyüklüğü yöneten İstanbul Portföy, genç yaşında deli para kazanan şarkıcı ve futbol yıldızlarıyla çalışıyor. 130 müşterinin 10’u yıldız futbolcu…

kebabcidan sikilan portfoycuye yatirdi

Kısa sürede büyük paralar kazanıp, çeşitli işlerde parayı batırmak futbolculuğun fıtratında var.

Ünlü futbolcular, kazandıkları parayı değerlendirmek için şanslarını denedikleri yatırımların çoğundan dönüş alamadılar. Para yönetimi konusunda şimdiki durakları gayrimenkul ve portföy yönetim şirketleri.

İlk kurulan bağımsız portföy yönetim şirketi İstanbul Portföy, yönettiği 500 milyon TL ile alanında en büyük para yönetimini yapıyor. Kurumsal anlamda çalışmaya özen gösteren şirket, parasını nasıl yöneteceğini bilemeyen ünlülerin de peşinde. Genç yaşta iyi paralar kazanmaya başlayan şarkıcı ve futbolculara yönelik çalışmalarını hızlandıran şirket, bu mesleklerin ömrünün kısalığına dikkat çekerek, ‘ömür boyu rahat bir yaşam için’ doğru para yönetimine vurgu yapıyor. Şirketin 130 müşterisinin 10’u ünlü futbolcular.

Kebabçılar hızla devroluyor…

Milliyet’e konuşan İstanbul Portföy’ün Yönetici Ortaklarından Turgay Ozaner, futbolcuların kazandıkları ilk paranın büyük kısmını arabaya harcadığını söyledi. Ozaner, “Mesela kebapçı açıyor, bilmediği bir iş, başka birine veriyor ve sonuç olarak başarısız oluyor. 100 tanesinden 95’i ticarette başarısız. Önemli olan şimdi kazanıyorken değerlendirebilmek. Aynı durumda genç şarkıcılar da var” dedi. Ozaner, “Biz iki üç yıl içinde İstanbul Portföy’ün 3-4 milyar lira yöneteceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Sadece işlem yapma yetkileri var

Ortaklardan Tufan Deriner ise sistem daha da ilerlediğinde belki ‘paranın kullanılmasına’ yönelik kişisel danışmanlıklar da verebileceklerini dile getirerek şöyle devam etti: “Türkiye’de şimdi yatırabilir alan olarak mevduat görülüyor. Hepimiz banka, yatırım şirketi kökenliyiz. Halka arzlarda iyiyiz, emlak halka arzında üçte birini aldık, Halkbank’ta da öyle.”

Ortaklardan Alpaslan Ensari ise hesaplardaki paralara işlem yapmak dışında bir yetkileri olmadığını bu nedenle güvenin sağlandığını belirtti. Ensari, yabancı yatırımcının da ilgisinin her geçen gün arttığını vurguladı.

En çok Tanju kaybetti

Eski futbolcu Tanju Çolak, lokantacılıktan kebapçılığa, ecza deposu işletmeye kadar çeşitli işler yaptı. Son olarak 8 yıl önce ünlü futbolcunun 5 milyon dolar batırdığı konuşulmuştu. Futbolcuların çoğu, bir dönem, benzin istasyonu işini de denedi. Ancak, bu yatırım sanıldığı kadar kazançlı olmadı. Beşiktaş ve Milli Takım oyuncularından Recep Çetin kereste işine girmişti, Fenerbahçeli Serhat Akın ise suşi restoranı açıp daha sonra ortağına devretmişti. Sergen Yalçın ise at alarak yarışlarda koşturmuştu, hâlâ devam ettiği iddiaları da var.

0