Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle krediye ulaşmakta zorluk çeken küçük ve orta boy işletmelere nefes 10 milyarlık ‘nefes’ kredisi geliyor.

Kredilerin ayrıntılarını anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Odalar şu anda mevduat toplama aşamasında, önümüzdeki hafta rakamlar netleşecek. İşletmeler, yüzde 15 ila 18 faiz yerine yüzde 9.9’dan kredi kullanma fırsatı bulacak. Denizbank ile anlaşıldı, diğer bankalarla görüşmeler sürüyor” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının mevduatları bankaya yatırılarak, KOBİ’lere can suyu olacak. Yaklaşık bir milyar liralık mevduat karşılığında KOBİ’lere 12 ay vadeye kadar 10 milyar liralık kredi kullandırılması planlanıyor.

Her bir işletmenin büyüklüğüne göre 100 ila 150 bin lira limitli kredinin yıllık faizi yüzde 9.9 olacak.

Kredilerin ayrıntılarını Hürriyet’e anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Odalar şu anda mevduat toplama aşamasında, önümüzdeki hafta rakamlar netleşecek. İşletmeler, yüzde 15 ila 18 faiz yerine yüzde 9.9’dan kredi kullanma fırsatı bulacak. Denizbank ile anlaşıldı, diğer bankalarla görüşmeler sürüyor” şeklinde konuştu.

KOBİLERE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ekonomide üçüncü çeyrekte yaşanması muhtemel daralmayı önceden gördüklerini ve alışverişte taksit sayısının artırılması, kredi kartı ve tüketici kredilerinde yapılandırma fırsatı, konut kredilerinde faiz oranlarının düşürülmesi gibi birtakım önlemler aldıklarını söyledi.

Bu sayede yılın dördüncü çeyreğinde ekonomide toparlanma beklediklerini ifade eden Tüfenkci, üretim kentlerine yaptığı ziyaretlerde KOBİ’lerin nakit sıkıntısı yaşadığını tespit ettiklerini belirtti. Bu sorunu aşmak için TOBB ile bir araya gelerek oda, borsa ve ticaret odaları ile birliğin mevduatını bankalara düşük faizle yatırarak, KOBİ’lere 1 yıl vadeli NEFES kredisi verilmesi kararı aldıklarını açıklayan Tüfenkci, kredinin ayrıntılarını şöyle anlattı:

“Önümüzdeki haftaya kadar oda ve borsalardan 1 milyar lira civarında mevduat toplanarak, aralarında Denizbank’ın da olduğu üç dört bankaya yatırılacak. Bu mevduatın 10 katı büyüklüğünde, yaklaşık 10 milyar lira, kredi 12 ay vadeyle KOBİ’lere kullandırılacak. Mevduat ne kadar fazla olursa kredi miktarı da o kadar artacak. Her oda ve borsanın mevduatı oranında kendi üyesine kredi kullandırılacak. Krediler yüzde 9.9 faizle 100 ila 150 bin lira limitli olacak.

KOBİ’lere can suyu gibi düşük faizli kredi hamlesi

KEFİL, KGF OLACAK

10 milyarlık kredi için bankalara teminatı yüzde 85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF)dolayısıyla devlet vermiş olacak. Bankaların burada riski sadece yüzde 15 olacak. Yani 8.5 milyarlık riski KGF, 1.5 milyarlık riski ise bankalar üstlenecek.

YILBAŞINDA YENİ CAN

Bakan Tüfenkci, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle Taşınır Rehni Kanununun da yürürlüğe gireceğini belirterek, halen işletmelerin varlıklarının yüzde 34’ünü taşınır malların, yüzde 34’ünü alacakların oluşturduğunu belirterek, gayrımenkullerin oranının sadece yüzde 22 olduğuna dikkat çekti. Dolayısıyla 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni yasayla KOBİ’lerin hem alacaklarının hem de taşınır varlıklarının karşılığında kredi kullanabilecek hale geleceklerini vurgulayan Tüfenkci, “Hem odaların sağladığı nefes kredisi hem de 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni yasa KOBİ’leri büyük ölçüde rahatlatacak” dedi.

0