Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarına gönderdiği tebligat ile kullanıcı verilerini talep etti. Bakanlık, kripto para vergisini de içermesi beklenen Dijital Para Yasası için düğmeye bastı..

İstenilen bilgiler arasında, kripto para borsalarında hesap sahibi olan vatandaşların TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, SWIFT kodu, kullanıcı unvanı, borsaya kayıt oldukları tarih ve sanal cüzdan numarası da bulunuyor.

Bakanlığın borsalardan talep ettiği veriler şöyle:

  • Kullanıcı ID (Sanal Para Cüzdan Numarası): Sistemde tanımlı tekil kullanıcı hesap numarası
  • Kullanıcı Türü: Bireysel/Tüzel/SVHS’nin kendi kullanıcı hesabı
  • Kullanıcı kimlik türü:​TCKN, VKN, Yabancı Kimlik No, Pasaport No
  • Kullanıcı kimlik no: İşlemi gerçekleştiren kullanıcının kullanıcı türü belgesine göre kimlik numarasıdır.
  • Kullanıcı Unvan: Gerçek kişiler için ad soyad bilgisi, tüzel kişiler için unvan bilgisidir.
  • Kullanıcı kayıt zamanı: SVHS kullanıcısının sisteme eklendiği zamanını gösterir.
  • Stok tarihi: YYYY-AA-GG biçiminde stok gününü belirtir.
  • Stok varlık miktarı: Varlık biriminin miktarını belirtir.
  • Stok varlık kuru: Varlık biriminin TL cinsinden kur değeri

Dijital Para Yasası için en somut adım atılmış oldu

Habere göre, bakanlığın bu adımı, Türkiye’de kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin en somut adım olarak değerlendiriliyor. Bakanlığın ve diğer resmi makamların, söz konusu çalışma hakkında yakında açıklama yapmaları bekleniyor.

Kripto para vergisi geriye dönük uygulanabilir mi?

Bakanlığın borsalardan talep ettiği bilgiler arasında kullanıcıların, söz konusu borsaya üye oldukları ve işlem yaptıkları ilk tarihler de yer alıyor. Aynı zamanda ID bilgisinin de listede yer alması, vergilendirmenin geriye dönük olarak uygulanabileceği ihtimalini doğuruyor. Kısaca kullanıcının bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm alım satım işlemleri, yasa ile kesinleşecek oran üzerinden vergiye tabi tutulabilir.

Kripto para vergisi nedir?

Kripto paralar, yasa kapsamında tıpkı altın ve diğer dövizler gibi menkul kıymet olarak tanımlanabilir. Bu durumda %10 stopaj vergisi kesilebilir.

Al-tut gibi uzun süreli işlemler değil “trade” yani al-sat işlemlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilebilir.

Vergi çalışmaları Maliye Bakanlığı, BDDK ve SPK kurumları tarafından yürütülüyor.

Vergi düzenlemesini de içerisinde barındırması beklenen Dijital Para Yasası’nın 2021 bitmeden yürürlüğe girmesi bekleniyor.

https://www.canliborsa.site/kripto-paralar

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto para açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Bakanlık kripto para platformlarından kullanıcı bilgilerini talep etti” haberleri üzerine bir açıklama yayımladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto paranın suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı konusunda yoğun olarak kullanıldığı için MASAK’ın bu suçları önlemek ve takip etmek adına platformlardan bilgi talep edilebildiğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle: “Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit-FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir. Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.”

 

0