Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 puan artırdı. Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2020 faiz oranlarını gösterdi. Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında MB Kasım ayı faiz kararı son dakika olarak açıklandı. Karar sonrası dolar ve euro kuru ise sert bir düşüş yaşadı. İşte Merkez Bankası Kasım ayı faiz oranı…

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı bugün açıklandı. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığı görevine gelişinin ardından açıklanan ilk karara piyasaların tepkisi açıklama sonrasında ortaya çıkacak.

Ağbal’ın göreve gelişinin ardından yaptığı açıklamalar ve dünyada aşı çalışmalarında gelinen durum dövizde olumlu gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştı. Ağbal da yaptığı ilk açıklamasında tüm politika araçlarının kararlılıkla uygulanacağını ifade etmişti.

MERKEZ BANKASI KASIM AYI FAİZ KARARI AÇIKLANDI

MB’den yapılan açıklamada Kasım 2020 faiz oranı 10,25’ten 15’e yükseldi. Böylelikle 475 baz puan faiz artırımı gerçekleşmiş oldu.

DOLAR VE EURO NE KADAR OLDU?

Faiz kararı açıklamasının hemen ardından dolar yüzde 2,48’lik sert bir düşüşle 7,70’den 7,52’ye çekildi. Aynı şekilde euro kuru da 9 lira seviyesinin altına gerileyerek 8,91 liraya geriledi.

BEKLENTİLER FAİZ ARTIRIMI OLACAĞI YÖNÜNDEYDİ

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi ise anketlerde TCMB’nin bu ayki toplantıda politika faizini medyan beklenti olarak 475 baz puan artırmasının beklendiğini ifade etti.

Ekim ayında TCMB’nin politika faizine dokunmayarak sadece Geç Likidite Penceresi (GLP) faizini yüzde 14,75’e yükseltmesi, olumsuz piyasa tepkisine neden olduğunu ve dolar kurunun 8,50 seviyelerine kadar yükseldiğini hatırlatan Bürümcekçi, “TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın ilk mesajı PPK toplantısında gerekli politika kararlarının alınacağı yönünde olurken, gerek Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ve gerekse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyona öncelik verileceği yönündeki açıklamaları, faiz artışının önünün açıldığını düşündürmüştü.” diye konuştu.

 

1