Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nisan toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 8.75’e çekti. Enflasyonda düşüş bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizinde  100 baz puan indirime gitti.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan  açıklamaya göre, haftalık repo faizi %9,75’ten %8,75’e çekildi.

TCMB bir önceki toplantısında faizi 100 baz puan aşağı çekmişti.

TCMB Beklenti Anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi %9,76, 12 ay sonrası enflasyon beklentisi %9,70 ve 24 ay sonrakı enflasyon  beklentisi %8,62 oldu.

TCMB’nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için %8,2, 2021 yıl  sonu için %5,4 seviyesinde bulunuyor.

TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık %11,86 olarak açıkladı.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 21 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

FAİZ KARARINI DOLARIN İLK TEPKİSİ

Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin üzerinde gelen 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası Dolar/TL‘de sınırlı bir yükseliş yaşanıyor.

Güne 6,97 seviyelerinde başlayan ve faiz kararına kadar sakin seyreden dolar/TL kuru, beklentileri aşan faiz indirimi sonrası 6,99’un üzerine çıktı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

son dakika... merkez bankasi faiz kararini acikladi! iste dolarin ilk tepkisi

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta  vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9,75’ten yüzde 8,75’e  indirilmesine karar vermiştir.

Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel  büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte  olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam  etmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış  ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel  etkiler yakından takip edilmektedir.

Ocak ve Şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmenin de  katkısıyla güçlü bir eğilim sergileyen iktisadi faaliyet, koronavirüs  salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı  olarak Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başlamıştır. Salgın  hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz  etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi  kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı  büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya  konulan parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini  destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı  yapacağı değerlendirilmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme  gösteren cari işlemler dengesinin, emtia fiyatları ve ithalatın  sınırlayıcı etkisiyle yıl genelinde ılımlı bir seyir izleyeceği  öngörülmektedir.

Enflasyon beklentileri, iç talep koşulları ve üretici  fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon  göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Küresel gelişmeler  paralelinde Türk lirasında gözlenen değer kaybına karşın, başta ham  petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia  fiyatlarındaki keskin düşüşün devamı enflasyon görünümünü olumlu  etkilemektedir. Üretim ve satışlardaki düşüşe bağlı birim maliyet  artışları takip edilmekle birlikte toplam talep koşullarının  enflasyonu sınırlayıcı etkisinin arttığı tahmin edilmektedir. Bu  gelişmeler doğrultusunda yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki  risklerin aşağı yönlü olduğu değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Kurul,  politika faizinde 100 baz puan indirim yapılmasına karar vermiştir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk  priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve  ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem  taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen  patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki  temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal  duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki  düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda  elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle  vurgulanmalıdır.”

0