TCMB’nin aralıktaki kritik Fed toplantısı öncesi kasımdaki PPK’da kısa vadeli faizleri sabit tutması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz tarafında bir adım atmak için ABD Merkez Bankası’nı (Fed) bekleyeceğini işaret etmesi nedeniyle Fed’in aralıktaki kritik faiz toplantısı öncesi son PPK toplantısında kısa vadeli faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Reuters’ın 14 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette katılımcıların tamamı TCMB’nin 24 Kasım’da sonuçlanacak toplantıda politika faizi ile faiz koridorunun alt ve üst bandını oluşturan faizleri sabit tutmasını bekliyor.

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinde tutuyor. Bankaların ortalama borçlanma maliyeti ise dün itibariyle yüzde 8.77 seviyesinde seyrediyor.

Fed yetkilileri yedi yıl sıfıra yakın seyreden faiz oranlarının Aralık ayında artırılacağı sinyallerini vermeye devam ederken, vadeli işlem kontratlarına göre Fed’in Aralık ayında faiz artıracağına verilen olasılık yüzde 64’ten yüzde 72’ye yükseldi.

Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gideceği beklentilerinin daha da yaygınlaşmasına karşılık analistler, TCMB’nin Fed sonrası piyasa tepkisini görmeyi tercih edebileceğini, TL’deki değerlenme de dikkate alındığında faiz artırımı yapmayabileceğini belirtiyor.

Dolar/TL, 24 Eylül’de tarihi zirve olan 3.0750’ye kadar yükselmiş ve TL’nin dolar karşısında yılbaşından bu yana değer kaybı da yüzde 24’e ulaşmıştı. Dolar/TL saat 16:20 itibariyle ise 2.8460/2.8473 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler yeni kabinede yer alacak isimlerin de piyasada yakından izlendiğini ve bu isimlerin TCMB’nin önümüzdeki dönem faiz politikasının nasıl şekilleneceğinde etkili olacağını vurguluyorlar.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulacak yeni hükümetin son şeklinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşmede verileceğini belirten yetkililer, Erdoğan’ın bugün başlayan İstanbul programı nedeniyle ikili görüşmenin, dolayısıyla da hükümetin açıklanmasının gecikebileceğini söylediler.

Bir bankacı, “TCMB gelecek haftaki toplantıda bir adım atmayacaktır. Aralık ayında ne yapacağı ise merak konusu. Zira TL dolar karşısında değerleniyor ve bu ortamda para gelmeye devam ederse, faiz, artırmak yerine likiditeyi kısarak devam edebilir, ROM katsayıları vs gibi bir takım teknik düzenlemelerle geçiştirebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine yüksek faize vurgu yapan bir açıklaması var. Dolayısıyla böyle bir ortamda bir faiz artırımı beklemem” dedi.

Erdoğan, Türkiye’de faiz oranlarının yüksek olduğunu ve kimsenin bu faizlerle Türkiye’de yatırıma girmeyeceğini belirterek, faiz oranlarının tek haneli rakamlara inmesi ve daha önce yüzde 4.6 ile görülen tarihi taban seviyeye yaklaşması gerektiğini söyledi.

Kasım ayı PPK toplantısının sonuçları 24 Kasım’da saat 14:00’de açıklanacak

1