Franklin Templeton’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Başkanı Mark Mobius favori piyasalarını açıkladı

mobius bu piyasalari onerdiFranklin Templeton’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Başkanı Mark Mobius gelişmekte olan piyasaların geçtiğimiz yılki düşük performanslarından sonra iyileşme sürecine girdiğine inandığını söyledi. Mobius’a göre geçen yılki düşük performansın 2 nedeni var.

  1. Birincisi, Nijerya ve Tayland gibi ülkelerde yaşanan politik sorunlar.
  2. İkincisi ise Amerika Birleşik Devletlerinin gelişen piyasalarda doların likiditesini azaltma çabası.

Mobius politik sorunların geride kalmasının ve yatırımcıların başka likidite kaynakları kullanmaya başlamasının gelişmekte olan piyasalar için iyi haber olduğunu belirtti. Ayrıca ABD’den ve Euro bölgesinden birçok yatırımcının gelişmekte olan piyasalara yatırımlarını arttırması da iyi bir işaret. Bunlara ek olarak Mobius son 10 sene içersinde gelişmiş piyasaların gelişmekte olan piyasalardan sadece 2 kez daha iyi performans gösterdiğini de vurguladı.

Mobius’un yönettiği 1,9 milyar poud değerindeki Templeton Emerging Markets Investment Trust geçen sene sadece yüzde 2’lik bir geri dönüş sağlamıştı. Mobius’a göre bu düşük getirinin nedeni Türkiye ve Endonezya’da ABD’nin likiditeyi azaltma hareketleri nedeniyle borçlanma maliyetinin artacağı korkusu.

Bu sene ise gelişen ülkeler içinde Brezilya Mobius’un favorileri arasında. Mobius’a göre Brezilya halkı 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları’nı kullanarak hükümete mutsuzluklarını göstererek bazı reformların yapılmasını sağlayabilir.

Fakat Mobius şu anda üzerlerinde daha az durulan Vietnam, Nijerya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin daha fazla büyüme kaydedeceğini düşünüyor. GSYH’daki büyümenin her zaman iyi bir performansı getirmeyeceğini bildiğini belirten Mobius “fakat iyi bir şirketin hızla gelişen bir ülkede başarılı olma ihtimali yavaş gelişen bir ülkede başarılı olma ihtimalinden daha fazladır” dedi. Mobius bahsettiği ülkelerde büyümenin yanı sıra düşük borçlanma ve artan tüketici sayıları gibi etkenlerinde etkili olduğunun altını çizdi.

0