Meşhur endeks yapıcı MSCI’ın yıllık piyasa sınıflandırmasını yinelemesi beklenirken Yeni sınıflandırmada Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler liginde ağırlığı artabilir dedi.

msci siniflandirmasini yineliyor: turkiye'nin agirligi artabilirDünyanın önde gelen endeks yapıcılarından MSCI’ın yıllık piyasa sınıflandırmasını yinelemesi beklenirken yeni sınıflandırmada Güne Kore ve Tayvan gelişmiş ülke sınıfına atlarsa, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler liginde ağırlığı artabilir.

Analistlerin hesaplamasına göre, MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksinde Türkiye’nin mevcut ağırlığı yüzde 1.68 seviyesinde.

Olası bir değişiklikte endeks içinde ağırlığın yükselmesi ile endeksi izleyen uluslararası fon yöneticileri Borsa İstanbul’a girebilir.

Teb Yatırım /BNP Paribas stratejisti Işık Ökte konu ile ilgili “MSCI Gelişmekte olan Piyasalar Endeksinde Güney Kore ve Tayvan’ın toplam ağırlığı yüzde 27.8 ve iki ülke de gelişmiş piyasa sınıfına yükselirse, Türkiye’nin ağırlığı yüzde 1.68’den yüzde 2.33’e çıkabilir. Varsayımlarımıza göre yüzde 38.7’ye karşılık gelen bu artış Türkiye hisse senetleri piyasasına 1.6 milyar dolarlık giriş anlamına gelebilir” açıklamasında bulundu.

0